12/11/18
Zaangażowanie firm ważne dla młodych - dzięki CSR zyskują pracownicy, pracodawca i lokalna społeczność
Działania CSR mają pozytywny wpływ nie tylko na decyzje zakupowe konsumentów, ale także na decyzje potencjalnych pracowników, którzy chętniej wybierają pracodawców zaangażowanych w działania społeczne. Aby stworzyć kulturę odpowiedzialności społecznej, warto oddać głos pracownikom, tak jak zrobiła to firma Capgemini.
Przestrzeganie przez organizacje zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) jest ważne dla ponad 66 proc. młodych Polaków. Jednocześnie, co trzeci badany (33 proc.) jako powód potencjalnej zmiany pracodawcy wskazał potrzebę pracy w bardziej etycznym przedsiębiorstwie - wynika z badania Confidence Index przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Także firma Deloitte w swoim „Millennial Survey 2017” ustaliła, że obecni 20- i 30-latkowie przywiązują dużą wagę do aspektów zaangażowania biznesu w działania pomocowe, a 75 proc. z nich uważa, że firmy nie wykorzystują całego swojego potencjału w zapobieganiu i zwalczaniu problemów społecznych.
Lokalne akcje angażują najbardziej
Społeczna odpowiedzialność biznesu nie musi oznaczać wielkich, medialnych akcji. Czasem wystarczy oddolna inicjatywa i lokalne działania, których efekty widoczne są na bieżąco i w bliskim sąsiedztwie. Na takie rozwiązania postawiła firma Capgemini, która choć działa na terenie całego kraju, to akcje CSR prowadzi lokalnie, na przykład w Krakowie.
Od dziesięciu lat w okresie przedświątecznym wystawiamy spektakle teatralne, a wpływy ze sprzedaży biletów przeznaczamy na pomoc organizacjom, które wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Przez ten czas w nasz Projekt Teatr włączyło się aż 200 pracowników, a zebrana kwota wyniosła 140 tys. złotych. Warto rozwijać i promować takie akcje, gdyż zaplecze organizacyjne przedsiębiorstw naprawdę ułatwia pomaganie.
-Katarzyna Żołna-Boroń, jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia i autorka teksów piosenek do dwóch spektakli
To dzięki jej zaangażowaniu cała akcja osiągnęła aż tak dużą skalę, a wsparcie otrzymało kilka lokalnych organizacji. Działania te zostały zauważone i były wielokrotnie opisywane w mediach.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, całkowity przychód ze sprzedaży biletów zasili konto stowarzyszenia „Ognisko”, organizującego m.in warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami.
-Karolina Długosz, CSR Manager Capgemini, odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia
Rozwój poprzez pomaganie
Projekt Teatr przyniósł wymierne korzyści nie tylko beneficjentom, ale także samym uczestnikom akcji - pracownikom firmy Capgemini. Wokół czynienia dobra udało im się stworzyć prawdziwą wspólnotę, zintegrować się, a przy tym rozwinąć praktyczne kompetencje biznesowe.
Szwedzkie badania pokazały, że obcowanie z tekstem literackim obniża poziom stresu i pomaga lepiej zarządzać sobą i innymi. A nasze własne obserwacje dowodzą, że pracownicy, którzy stanęli na deskach teatru zyskali poprawność wymowy i łatwość występowania przed publicznością, a przede wszystkim umiejętność współpracy w grupie.
-Katarzyna Żołna-Boroń, jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia i autorka teksów piosenek do dwóch spektakli
Firma Capgemini była pierwszą, która zaczęła organizować tego typu kulturalne przedsięwzięcia w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, stając się inspiracją i przykładem dla innych organizacji. Nic dziwnego, że inicjatywa ta była kilkakrotnie nagradzana i zdobyła między innymi Global Community Engagement Award oraz Europejską Nagrodę Wolontariatu Pracowniczego 100%, a opracowania dotyczące Projektu Teatr pojawiały się w krajowych publikacjach, między innymi w opracowaniu Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT „Ludzie od Dobrych Pomysłów” .
O kulturze firmy nie świadczą wymyślone slogany i odgórnie narzucane akcje charytatywne. Niezbędnym czynnikiem do jej powstania jest autentyczność, którą zapewnić może tylko prawdziwe zaangażowanie pracowników. Organizacja, której uda się stworzyć takie właśnie środowisko, wiele zyskuje. Buduje pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, przyciąga młodych specjalistów, a tym, których ma już w swoich szeregach stwarza warunki do osobistego i biznesowego rozwoju.
-Karolina Długosz, CSR Manager Capgemini, odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia
Tegoroczne przedstawienie Capgemini obejrzeć będzie można w Teatrze Ludowym w Krakowie w dniach 18 - 21 grudnia 2018 roku, o godzinie 19:00. Bilety można kupić na stronie: www.ebilet.pl lub www.mybenefit.pl. Podczas spektaklu 20 grudnia oferowana będzie audiodeskrypcja, tym samym spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Spektakl: To nie ta bajka
Reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenariusz: Michał Czerniakowski, pracownik Capgemini. To właśnie jego praca zwyciężyła w firmowym konkursie literackim, do którego zgłosiło się kilkoro śmiałków
Teksty piosenek: Katarzyna Żołna-Boroń
Muzyka: Michał Kowalczyk
Organizator i sponsor główny: Capgemini
Partnerzy strategiczni: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”, Teatr Ludowy, Fundacja Menedżerowie Jutra MOFFIN
Sponsorzy: Vienna House Easy, Modern Catering, KrakTransport, FM Solutions
Partnerzy: eBilet, MyBenefit
Patroni medialni: kampaniespoleczne.pl, be.Navigator
O Capgemini
Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w ponad 40 krajach. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 12,8 mld EUR.
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.