W tym roku, już po raz dziewiąty, giełdy papierów wartościowych z całego świata wzięły udział w wydarzeniu "Ring the Bell for Gender Equality". Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – 8 marca o godz. 9.00 – również w Polsce symbolicznie zabrzmiał dzwon na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, aby zwrócić uwagę na problem braku równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy i w społeczeństwie.
Podczas tegorocznej edycji na ponad 100 giełdach papierów wartościowych na całym świecie symboliczne uderzenia w dzwon giełdowy będą rozbrzmiewać przez cały marzec. W Polsce “Ring the Bell for Gender Equality” jest organizowany przez UN Global Compact Network Poland i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
W tym wydarzeniu miało swój udział również Capgemni Polska - w panelu dyskusyjnym „Innowacyjne działania na rzecz równości płci” mogliśmy posłuchać wypowiedzi naszej ekspertki Bogumiły Lewik - Senior Legal Counsel. W ramach wystąpienia Bogumiła wspomniała m.in. o wielu inicjatywach w ramach Capgemini Polska, jakie są dedykowane właśnie kobietom. Mowa tu o działaniach communities, spośród których najliczniejsze to: Women@Capgemini, lub bardziej specjalistyczne jak np. Women in Delivery. Ponadto w ramach Programu Grantowego „Inwestujemy w dobre pomysły” wspieramy inicjatywę ITGirls Revolution Academy, gdzie możliwości rozwoju w IT poznają uczennice.
- Jako spółki z Grupy Capgemini działamy w prawie 50 krajach i zatrudniamy osoby o ponad 100 narodowościach. Z tego właśnie powodu Grupa z natury rzeczy jest różnorodna i musi być inkluzywna. W samym Capgemini Polska zatrudniamy osoby mówiące w ok. 30 językach, a obcowanie na co dzień z koleżankami i kolegami reprezentującymi tak pięknie i różne kultury, zwyczaje, tradycje, przekonania i sposób myślenia, to dla nas bardzo ważny temat. Jako Grupa Capgemini chcemy promować takie wspierające i inkluzywne zachowania. Chcemy pokazywać, że jesteśmy różni, ale równi – dodała Bogumiła Lewik.
Fearless Girl
Polska edycja Ring the Bell for Gender Equality miała w tym roku wyjątkową oprawę. Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja repliki słynnej nowojorskiej rzeźby Fearless Girl® (Nieustraszona Dziewczynka, rzeźba autorstwa Kristen Visbal, na zamówienie State Street Global Advisors), która reprezentuje siłę ducha kobiet stających u sterów firm dziś oraz inspirować i motywować do działania kolejne pokolenia.
Historia Fearless Girl® sięga 2017 r., kiedy State Street Global Advisors (jednostka zajmująca się zarządzaniem aktywami) wezwała ponad tysiąc firm w USA, Wielkiej Brytanii i Australii do zwiększenia liczby kobiet w radach nadzorczych. W tym samym czasie (w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet) wzniosła na Wall Street w Nowym Jorku, w finansowym sercu Ameryki, rzeźbę Fearless Girl® (Nieustraszonej Dziewczynki) symbolizującą walkę o właściwą reprezentację kobiet na kierowniczych szczeblach organizacji. W Nowym Jorku Fearless Girl® początkowo stanęła naprzeciwko słynnej rzeźby byka, po kilku miesiącach została przeniesiona, w porozumieniu z władzami miasta, w sąsiedztwo nowojorskiej giełdy.
Do Polski, w ramach współpracy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i State Street Global Advisors, replika rzeźby przybyła z Londynu, który jest kolejnym ważnym centrum finansowym na trasie kampanii prowadzonej przez State Street Global Advisors.
DigitAll: Innovation and Technology for Gender Equality
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Ring the Bell for Gender Equality był „DigitAll: Innovation and Technology for Gender Equality”. Nawiązuje on do tematu wiodącego 67. posiedzenia Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet (CSW-67), które odbywa się w Nowym Jorku w dniach 6-17 marca 2023 r. Innowacje i zmiany technologiczne oraz dobrej jakości edukacja w erze cyfrowej mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do osiągnięcia równości płci i wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt. Pozwalają wyeliminować wykluczenie cyfrowe, zwiększają mobilność i szanse na rynku pracy, a także - poprzez odpowiednie polityki i działania na rzecz eliminacji luki płci - dają szansę kobietom na rozwój w dziedzinach uznawanych dotychczas stereotypowo za domenę mężczyzn.
- W zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów zjednoczonych uczestniczy 195 państw, z których zaledwie 60 ma ustrój demokratyczny z konstytucyjne zagwarantowaną równością płci. W pozostałych państwach tego nie ma. Ta szersza perspektywa pozwala nam uświadomić sobie jak wiele wyzwań stoi jeszcze przed nami i jak bardzo ważne są działania na rzecz równouprawnienia – powiedział Kamil Wyszkowski, Representative, Executive Director UN Global Compact Network Poland
SDG 5 (Równość płci) to jeden z celów priorytetowych dla UN Global Compact od początku powołania inicjatywy przez Sekretarza Generalnego ONZ, a wszelkie działania zmierzające do wyeliminowania luki płci są kluczowe dla budowania zrównoważonej przyszłości i wpisane w misję oraz 10 zasad UN Global Compact.
Nie mamy już czasu na przekonywanie świata o słuszności równouprawnienia i istotnej roli kobiet w każdej dziedzinie życia. Aby kobiety i mężczyźni mieli te same szanse należy przede wszystkim zacząć działać i aktywnie walczyć z dyskryminacją kobiet w każdej przestrzeni – publicznej, społecznej i politycznej. W drodze do równości biznes odgrywa szczególnie ważną rolę - przejmuje odpowiedzialność za zmiany społeczne, kulturowe i cywilizacyjne, także w obszarze gender equality – powiedziała Anna Potocka-Domin, Dyrektorka programu Business and Human Rights Programme UN Global Compact Network Poland, w którym prowadzone są działania na rzecz równouprawnienia w Polsce.
Izabela Olszewska, Członkini Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., w swoim przemówieniu podkreśliła temat niskiego udziału kobiet w zarządach spółek publicznych i w radach nadzorczych – GPW jako kluczowy uczestnik rynku kapitałowego od wielu lat angażuje się w działania dotyczące kwestii społecznych, w tym również te dotyczące tematu różnorodności. Jest to szczególnie istotne dla zrównoważonego rozwoju i wzrostu gospodarczego. Dzięki różnorodności poszerzane są kompetencje organów spółki, co pozwala spojrzeć szerzej na otoczenie, w którym funkcjonuje dana firma. Ponadto rośnie możliwość identyfikacji szans i ryzyk dla spółki. Według naszych badań udział kobiet w zarządach spółek publicznych to około 12-13% a w radach nadzorczych 18-20%. Jest zatem jeszcze sporo do zrobienia. Inicjatywa Ring the Bell for Gender Equality doskonale wpisuje się w kierunek edukacyjno-promocyjnych działań, które prowadzimy na rzecz różnorodności i równości płci.
„Ring the Bell for Gender Equality” co roku gromadzi przedstawicieli organizacji międzynarodowych, ambasad oraz regionalnych i krajowych CEOs.
Dyskusje i wystąpienia podczas tegorocznej edycji poświęcone były takim zagadnieniom jak:
· Dyrektywa work-life-balance na rzecz równości płci
· Równość płci – perspektywa globalna
· Innowacyjne przywództwo na rzecz równości płci
· Gender pay gap
· Innowacyjne działania na rzecz równości płci
· Kobiety na rzecz innowacji
- Równe uczestnictwo kobiet w rynku pracy jest korzystne dla wszystkich. Chodzi nie tylko o wartości - sprawiedliwość i równe prawa - ale o wymierną wartość dodaną jaką obecność kobiet wnosi w życie społeczne i ekonomiczne – powiedziała gościni specjalna wydarzenia – Ann Prendergast, CEO State Street Global Advisors Europe Limited.
Badania pokazują wyraźnie korzyści płynące z włączania kobiet w procesy zarządcze i decyzyjne – wyeliminowanie dyskryminacji ze względu na płeć może zwiększyć produktywność nawet o 40%.
O badaniach prowadzonych w Capgemini Polska opowiedziała Bogumiła Lewik, Senior Legal Counsel w Capgemini Polska: - Prowadzimy swoje wewnętrzne badania, raporty czy szkolenia z tematyki równości płci. Zatrudnienie w naszej firmie mierzymy w podziale na deklarowaną płeć. Nasz total gender balance w firmie to 52% kobiet i 48% mężczyzn. Ten rozkład badamy także „per grade” i muszę się pochwalić, że np. na najwyższym w naszej firmie grade’e F aż 56% stanowią kobiety. Badamy też rozkład płci w podziale na stanowiska techniczne i nie-techniczne. I jeśli chodzi o te pierwsze, to odsetek kobiet jest na poziomie 39% - myślę, że jest bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że ilość kobiet na studiach technicznych plasuje się na poziomie kilkunastu procent, 14-1 % w zależności od badania.
Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w swojej wypowiedzi podkreśliła temat historii wprowadzenia równouprawnienia w Polsce – Jesteśmy krajem europejskim, w którym prawa kobiet zawsze były respektowane. Polki są jedną z pierwszych nacji, które otrzymały prawa wyborcze, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Polki z wielu względów są osobami bardzo silnymi, przedsiębiorczymi i ambitnymi.
O ważnej roli kobiet w historii Finlandii opowiedziała Päivi Laine, Ambasadorka Finlandii w Polsce – Równość płci jest bardzo ważnym czynnikiem w historii Finlandii. Z biednego, rozdartego wojną domową kraju na początku ubiegłego wieku, staliśmy się najszczęśliwszym krajem na świecie. Jesteśmy małym narodem i zawsze musieliśmy liczyć na wszystkich. Nie możemy wykluczyć połowy z społeczeństwa z rynku pracy oraz pozbawić go praw i obowiązków w społeczeństwie. Równość płci jest jednym z kluczowych tematów polityki rozwojowej i zagranicznej Finlandii.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) po raz kolejny dołączyła do światowego grona giełd wspierających działania na rzecz równości i różnorodności w biznesie.
Globalnymi inicjatorami wydarzenia są: United Nations Global Compact, UN Women, the Sustainable Stock Exchanges Initiative, International Finance Corporation, the World Federation of Exchanges oraz Women in ETFs.
***
Zapis transmisji Ring the Bell for Gender Equality 2023: link
Zdjęcia z wydarzenia: link
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Tuszyńska
UN Global Compact Network Poland
tel. 726 080 460
Nina Vincenz-Krajewska
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
tel. 785 869 123
O partnerach:
UN Global Compact – największa na świecie inicjatywa skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Od momentu inauguracji w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana do Inicjatywy przystąpiło już ponad 21 000 członków z ponad 160 krajów. www.unglobalcompact.org
Twitter: @globalcompact
UN Global Compact Network Poland – jest biurem krajowym oraz lokalnym punktem kontaktowym i informacyjnym dla polskich członków United Nations Global Compact – inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ zrzeszającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Swoją misję realizuje poprzez działania w trzech programach parasolowych: Climate Positive, Business and Human Rights, Anti-corruption Programme i United Business for Ukraine.
UN Global Compact Network Poland zajmuje się także koordynacją współpracy z rządem polskim, przedstawicielami samorządu terytorialnego oraz innymi agendami i programami ONZ działającymi w Polsce lub na terenie Polski, wspierając wysiłki centrali UN Global Compact na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. www.ungc.org.pl Twitter: @globalcompactPL
Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl
Twitter: @GPW_WSExchange
UN Women – podmiot Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet. UN Women powstało, by przyspieszyć proces rozwiązywania problemów dotyczących płci na całym świecie. Wspiera państwa członkowskie ONZ w osiąganiu globalnych standardów odnoszących się do równości płci oraz współpracuje z rządami i społeczeństwami w kreacji prawa, polityki, programów i usług koniecznych do spełnienia stawianych wymogów. http://www.unwomen.org and https://www.empowerwomen.org/en/weps/about
Twitter @UN_Women @Empower_Women
Sustainable Stock Exchanges Initiative – The SSE initiative – jest to oparta na połączeniach pomiędzy pojedynczymi użytkownikami platforma edukacyjna służąca do odkrywania sposobu, w jaki giełdy – we współpracy z inwestorami, osobami nadzorującymi, firmami – mogą wspierać zrównoważone inwestycje i zwiększać przejrzystość działań korporacyjnych. sseinitiative.org
Twitter: @sseinitiative
IFC – IFC – jako członek Banku Światowego, IFC jest największą instytucją skoncentrowaną na prywatnym sektorze w rynkach wschodzących. W 2016 roku długoterminowe inwestycje w rozwijających się państwach osiągnęły 19 miliardów, wykorzystując zebrany kapitał, doświadczenie i wpływy do pomocy prywatnemu sektorowi w położeniu kresu skrajnej biedzie i zwiększenia dobra wspólnego. www.ifc.org
Twitter: @IFC_org
World Federation of Exchanges (WFE) – WFE – organizacja powstała w 1961 roku, skupiająca najbardziej rozwinięte giełdy świata. Od 1994 roku jednym z członków tej organizacji jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. WFE promuje rozwój sprawiedliwego, efektywnego i przejrzystego rynku. Współpracuje z legislaturą na całym świecie w celu wspierania standardów dla giełd i uczestników rynku.
Women in ETFs – jest to pierwsza kobieca grupa w ETF. Została założona w styczniu 2014 roku, jest organizacją niedziałającą dla zysku, która skupia ponad 2500 członków i członkiń w głównych centrach finansowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, EMEA i regionie Azji i Pacyfiku w celu rozwoju karier kobiet przez wykorzystanie kolektywnych umiejętności i ambicji. www.womeninetfs.com
Twitter: @WomeninETFs
UN Global Compact Network Poland
ul. Emilii Plater 25/64, 00-688 Warszawa, Poland
ul. Emilii Plater 25/64, 00-688 Warszawa, Poland
tel. +48 22 646 52 58, ungc@ungc.org.pl, www.ungc.org.pl
UN Global Compact Network Poland
ul. Emilii Plater 25/64, 00-688 Warszawa, Polska
ul. Emilii Plater 25/64, 00-688 Warszawa, Polska
tel. +48 22 646 52 58, ungc@ungc.org.pl, www.ungc.org.pl