Coraz częściej podkreśla się znaczenie włączania pracowników w życie firmy. Praktyki Diversity & Inclusion (D&I) nie są już tylko modnym hasłem, ale kluczowym elementem strategii firm, które chcą się rozwijać i tworzyć innowacje. Firmy przyglądają się swojej inkluzywności również, aby sprostać Celom Zrównoważonego Rozwoju ONZ, zwłaszcza dotyczącym równości płci oraz zmniejszenia nierówności.
Inicjatywy D&I nie tylko wzmacniają sprawiedliwość społeczną na szczeblu korporacyjnym, ale także przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności firm na globalnym rynku. Efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, które respektuje różnorodność i promuje równość, pozwala zwiększać potencjał zespołów pod kątem innowacyjności, produktywność, dodatkowo tworząc pozytywny wizerunek organizacji.
- Włączenie pracowników i pracownic w życie firmy i dostosowywanie środowiska pracy do potrzeb zróżnicowanych zespołów, w tym osób neuroatypowych, przynosi znaczące korzyści. Badania pokazują, że zespoły neuroróżnorodne mogą być o 30% bardziej efektywne i popełniać mniej błędów1, podczas gdy ogólna różnorodność zespołów, zgodnie z danymi Gartnera, potrafi poprawić wyniki firmy aż o 50%2. Otwartość nie tylko sprzyja lepszym efektom projektów, ale również tworzy bardziej przyjazne i wspierające środowisko pracy. Działania, które prowadzi Capgemini na rzecz D&I zostały wyróżnione w 22. Edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, który co roku publikuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu3 – mówi Ewa Krupka, Junior CSR Manager w Capgemini Polska.
Jak to działa w praktyce?
Aby odpowiedzieć na zgłaszane przez zespoły potrzeby bezpośredniego kontaktu z menedżerami i menedżerkami oraz liderami i liderkami, Capgemini zainicjowało rozmowy w ramach tzw. Inclusion Circles. W Polsce odbyło się 30 kameralnych spotkań, które zgromadziły ponad 100 uczestników i uczestniczek. Sesje te wyróżniały się otwartą atmosferą, co sprzyjało swobodnej wymianie doświadczeń i promowało równość w traktowaniu uczestników. Na globalnym poziomie, w grupie Capgemini, zorganizowano 1550 takich spotkań. Oferowały one nie tylko bezpośredni dostęp do liderów firmy, ale również stanowiły platformę dla ich osobistego zaangażowania w rozwój kompetencji związanych z różnorodnością i inkluzywnością, dzięki bogatym materiałom edukacyjnym, takim jak filmy, artykuły i scenariusze spotkań.
- W naszych działaniach promujących równość nie poprzestajemy na projektach kierowanych do pracowników i pracownic Capgemini. Wspieramy również młode talenty np. w projekcie IT Girls rEvolution Academy adresowanym do dziewcząt zainteresowanych technologią. Celem ITGrA jest wsparcie w odkrywaniu pasji do nowych technologii i ukazanie szerokiego spektrum ścieżek zawodowych w branży IT, od kodowania po zarządzanie projektami – opowiada Ewa Krupka.
W piątej edycji projektu wzięło udział 80 uczestniczek ze szkół ponadpodstawowych z sześciu województw. Do udziału zaproszono uczennice z mniejszych miejscowości, które rzadziej mają dostęp do programów rozwojowych. Uczestniczki miały okazję skorzystać z 169 godzin szkoleń, które przeprowadziło 54 trenerów i trenerek. Program szkoleniowy obejmował zarządzanie projektami, Microsoft SharePoint, programowanie, testowanie oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Całość zakończyła się prezentacją aplikacji, którą samodzielnie stworzyły uczestniczki.
- W naszej firmie uważamy, że różnorodność i inkluzywność to fundamenty nowoczesnego biznesu. Wyróżnienie w tegorocznym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu inicjatyw Inclusion Circles i IT Girls rEvolution Academy, stanowi potwierdzenie, że realne zaangażowanie w różnorodność i włączenie jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu organizacji – mówi Ewa Krupka.
1 https://mydisabilityjobs.com/statistics/neurodiversity-in-the-workplace/
2 Gartner, Diversity and inclusion build high-performance teams, 2019
3 https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/fob-publikuje-22-edycje-raportu-odpowiedzialny-biznes-w-polsce-dobre-praktyki/