16 listopada, w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego SMCEBI w Chorzowie, odbył się regionalny konkurs informatyczny dla dziewcząt „IT Diamonds”. Był to ostatni etap edukacyjnego projektu „ITGrA”, w którym wzięły udział 64 uczennice z 8 szkół średnich województwa śląskiego. Zadaniem konkursowym było wybudowanie strony internetowej dla Fundacji Michelle Obamy, z którym wszystkie drużyny poradziły sobie znakomicie, ale najlepsze okazały się licealistki z Mikołowa. Konkurs miał na celu szlifowanie młodych talentów, odkrycie potencjału tkwiącego w rozwoju technologii, a przede wszystkim popularyzację informatyki wśród kobiet.
Dobry start w świat IT
Magdalena Rucińska, organizatorka wydarzenia, na co dzień zarządzająca projektami informatycznymi w firmie Capgemini w Katowicach i aktywnie działająca w społeczności zrzeszającej kobiety pracujące w IT, spostrzegła, że im bardziej techniczne stanowisko w branży IT, tym mniejsza liczba kobiet. - Wynika to zapewne z kilku przyczyn, ale najważniejsza to ta, że wciąż obserwujemy niewielki odsetek kobiet na uczelniach IT. W Polsce, dzięki działaniom promocyjnym, odsetek ten stale rośnie, ale wciąż jest na niskim, bo około 15% poziomie. Drugą, ważną przyczyną, czego dowiodły badania, jest zaniżona samoocena własnych kompetencji przez kobiety.
Stąd pomysł na projekt „ITGrA”, czyli „IT Girls rEvolution Academy”. Magdalena Rucińska, prywatnie również mama nastolatki, stojącej przed wyborem kierunku studiów, postanowiła pomóc dziewczętom na etapie szkoły średniej, aby pokazać im świat IT od środka, wesprzeć dziewczyny w odkrywaniu ukrytego potencjału i dać im szerszą perspektywę wyboru. Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszu grantowego na działania społeczne w ramach konkursu „Inwestujemy w dobre pomysły” Capgemini. Do udziału w programie zostały zaproszone szkoły z Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Mysłowic, Mikołowa, Jaworzna i Tychów. W jego realizację, na zasadzie wolontariatu, zaangażowało się 22 trenerek i trenerów, którzy zawodowo lub naukowo zajmują się IT, oraz 35 wolontariuszek z Capgemini. Z pomocą zespołowi projektowemu przyszli również przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i partnerskie firmy, wspierające organizację konkursu.
Akademia praktycznych umiejętności
„ITGrA” ruszyła w październiku z kompleksowymi szkoleniami w zakresie programowania i testowania, doradztwa i zarządzania projektami IT, oraz zagadnieniami związanymi ze sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem i internetem rzeczy. Nie zabrakło też warsztatów ukierunkowanych na budowanie kompetencji miękkich, w tym zgranej pracy zespołowej. - Pojęcia, które omawiano, były połączone z ćwiczeniami praktycznymi. Co ciekawe, dla dziewczyn realizujących program Matury Międzynarodowej IB, intrygującym stało się, że to, czego uczą się w klasie na zajęciach Computer Science, przekłada się na rzeczywisty model funkcjonowania branży informatycznej. Nic nie wpływa korzystniej na zdobywanie wiedzy, jak powiązanie teorii z praktyką - komentuje Andrzej Mazur, pedagog w III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach.
Zajęcia komputerowe odbywały się w Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwerystetu Śląskiego w Sosnowcu, a szkolenia teoretyczne w siedzibie Capgemini w Katowicach. Uczestniczki miały możliwość porozmawiania z programistkami, testerkami, konsultantkami i menadżerkami projektów informatycznych, co pokazało, że świat IT, wbrew stereotypom, jest otwarty również dla kobiet. Joanna Selwa, trenerka w zakresie doradztwa biznesowego, na co dzień pracująca w zespole zajmującym się transformacją biznesową i robotyzacją, mówi - Przekonałam się też, że moje doświadczenie jest czymś cennym, czym mogę podzielić się z młodszym pokoleniem. To bardzo miłe, gdy faktycznie jest się postrzeganym jako tzw. role model. Jestem przekonana, że przynajmniej część uczestniczek zainteresuje się bliżej tą tematyką i będą chciały kontynuować swoją przygodę.
Natomiast Barbara Niemiec-Falkus, pedagog z ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich, podsumowuje - Mamy w szkole technikum informatyczne, w którym uczą się w 99% chłopcy - projekt udowadnia, że IT nie jest tylko branżą męską, uświadamia, jak wiele daje możliwości rozwoju i zatrudnienia, jak bardzo jest przy tym różnorodna.
Tomasz Cieślar, założyciel Szkoły Młodego Programisty z Dąbrowy Górniczej i trener z zakresu programowania, dodaje - Na pewno dla wielu uczestniczek świat IT ukazał swoje ludzkie oblicze, którego być może się obawiały. Zobaczyły, że każda może znaleźć w nim coś dla siebie, i że w fantastyczny sposób można łączyć pracę z zabawą. Już sam fakt rozbudzenia tej ciekawości, daje im ogromne szanse na start kariery w tej branży.
Szlifowanie młodych diamentów
Podsumowaniem szkoleń był konkurs „IT Diamonds”, zamykający program, który odbył się 16 listopada w siedzibie SMCEBI Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Konkurs był sprawdzianem nabytych umiejętności dla uczennic, które przetestowały swoje nowo odkryte talenty techniczne, społeczne i umiejętności praktyczne. Dziewczyny dostały za zadanie stworzenia strony internetowej dla Fundacji Michelle Obamy, wielkiej orędowniczki edukacji dla kobiet. Największą ilość punktów uzyskały uczennice I LO im. K. Miarki w Mikołowie, na drugim miejscu uplasowały się dziewczęta z III LO im. A.Mickiewicza w Katowicach, a na trzecim miejscu znalazła się drużyna z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Wszystkie zespoły otrzymały nagrody rzeczowe, a najlepsze wygrały kursy programistyczne, kursy rozwoju talentu, a także sprzęt IT.
Konkursowi towarzyszyły wykłady, prowadzone przez partnerów projektu, otwarte dla młodziezy i wszystkich osób zainteresowanych. Można było dowiedzieć się więcej o o szansach, jakie daje rozwój technologii IT, o zawodzie programisty, zastosowaniach JavaScript, czy o kierunkach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Dr Katarzyna Trynda, prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, mówi - Włączyliśmy się jako Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych w projekt ITGrA, by przede wszystkim promować, głównie wśród dziewcząt, prowadzone na naszym Wydziale kierunki studiów ze szczególnym uwzględnieniem kierunków informatycznych. Chcemy zachęcić uczestniczki projektu i młodzież uczestniczącą w wykładach, warsztatach i wszelkich innych imprezach związanych z tym projektem do podejmowania studiów wyższych z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Uważamy bowiem, że ukończenie tych studiów determinuje poziom dobrobytu ekonomicznego w przyszłości. Nie są nam znane przypadki, by któryś z absolwentów kierunku Informatyka miał problem ze znalezieniem pracy. Zatrudnienie dostają wszyscy, przeważnie już w trakcie studiów.
Organizatorem konkursu było Capgemini Polska, partnerem głównym projektu Uniwersytet Śląski w Katowicach, patronem medialnym TVP3 Katowice, a partnerami projektu i sponsorami konkursu IT Diamonds: Activus, AreclorMittal, Amazon Web Services, eq system, Future Collars, IT Focus, Fundacja Pole Rozwoju, Kodilla, Szkoła Młodego Programisty.
Więcej o projekcie, wykładach otwartych i samym konkursie można dowiedzieć się na stronie: https://itgra.pl/