Komentarza udzieliła Hanna Bednorz, CSR & Communication Lead w Capgemini Polska
W miarę jak rzeczywistość stawia przed nami coraz więcej wyzwań, w pracy zaczynamy poszukiwać balansu. Wyznawane przez firmy wartości i etyka stają się coraz częściej kluczowymi czynnikami dla kandydatów. Pracownikom zależy na poczuciu misji – chcemy pracować w firmach o mocnych kodeksach etycznych. Takie miejsca umacniają w doskonaleniu umiejętności, zarówno biznesowych, jak i technicznych, ale także (a może przede wszystkim) umożliwiają członkom zespołu podejmowanie lepszych decyzji, opartych o uczciwość i integralność w budowaniu dobrych relacji z kolegami, klientami oraz otoczeniem.
Od czasu utworzenia firmy, kultura i praktyki biznesowe Capgemini były inspirowane siedmioma podstawowymi wartościami. Są to zasady przewodnie, za którymi ludzie tworzący organizację wspólnie i indywidualnie opowiadają się i które są podstawą etycznego i odpowiedzialnego biznesu. Rzeczone wartości są nie tylko regułami zachowań – to także zasady nadrzędne firmy. Wbudowane w DNA organizacji, kształtują kulturę etyczną, tworząc wspólne nastawienie, które utrzymuje etykę w centrum decyzji i działań.
W Capgemini oprócz działań prowadzonych odgórnie przez organizację wprowadzamy szereg praktyk umożliwiających naszym pracownikom realizację celów dobroczynnych. Wśród nich znajdują się dni poświęcone na pracę pro bono oraz dodatkowy dzień wolny, jaki można poświęcić na wolontariat.
Studium przypadku – Pro Bono Days
Wspierając realizację działań na rzecz integracji cyfrowej, będącej jednym z filarów CSR naszej organizacji (Digital Inclusion), zobowiązaliśmy się jako firma zapewnić 50 dni pracy pro bono dla wybranej organizacji pozarządowej. Te działania prowadzimy pod hasłem Tech4Positive Future. Łączą one w sobie technologię i biznes z inicjatywami prospołecznymi – dla dobra ludzi oraz dla dobra planety.
Założeniem inicjatywy Pro Bono Days było stworzenie zespołu projektowego, który wesprze wybraną organizację w stworzeniu strony, aplikacji, narzędzia lub innego rozwiązania cyfrowego, które pomoże jej w funkcjonowaniu i rozszerzeniu zakresu działań. W tym roku w ramach inicjatywy wspieramy Fundację ProNGO w stworzeniu platformy Kompas NGO.
Platforma ta będzie narzędziem, które ma odpowiedzieć na potrzeby organizacji pozarządowych: od zdobywania wiedzy, przez wymianę informacji, prezentacje organizacji i projektów, po nawiązywanie kontaktów, budowanie relacji i współpracę z biznesem. Będzie to miejsce, które zniweluje bariery w komunikacji, usprawni proces poszukiwania projektów, które odpowiadają na potrzeby firm i są spójne z ich wartościami. Ponadto, platforma ma na celu zachęcenie przedstawicieli środowiska biznesowego do podejmowania rozmów z fundacjami, dzięki czemu możliwe będzie rozwijanie międzysektorowych współprac, które będą miały rzeczywiste przełożenie na pomoc beneficjentom.
50 dni roboczych
Tyle poświęcimy na budowę tej wyjątkowej platformy. Narzędzie będzie budowane przez wewnętrzny zespół, złożony ze specjalistów pochodzących z różnych działów Capgemini. Nasi eksperci będą mogli wesprzeć fundację w budowie wertykalnego marketplace’u ze specjalnym panelem do administracji, a całość zostanie połączona z bazą wiedzy dla użytkowników. Co istotne, zespół wykonuje pracę nad projektem w godzinach biznesowych, nie jest to dodatkowy projekt do realizowania „po godzinach”. Oczywiście dołączając do zespołu, należy uzgodnić tę decyzję z przełożonym w taki sposób, by praca pro bono współgrała z realizacją codziennych projektów. Na 50 dni roboczych składa się czas pracy nad platformą każdego członka zespołu projektowego, dlatego zaangażowanie czasowe danej osoby może być różne w zależności od pełnionej funkcji.
Architekci pozytywnej przyszłości
Platforma to jednak nie jedyne z prowadzonych w ostatnim czasie działań CSR w Capgemini Polska, mających wspierać akcje wolontariackie pracowników. Jako firma odpowiedzialna społecznie zobowiązaliśmy się do działania na rzecz naszych lokalnych społeczności i ich mieszkańców. Chcemy być dla nich „Architektem pozytywnej przyszłości”, dlatego wprowadziliśmy także dodatkową inicjatywę: dzień wolny na wolontariat. Zależy nam na tym, aby razem z naszymi pracownikami wnosić wkład jako firma i dzielić się dobrocią w sposób zgodny z naszymi wartościami, takimi jak uczciwość, odwaga, zaufanie, wolność, duch zespołowy, skromność i radość.
Naszą intencją jest wspieranie zaangażowania w wolontariat pracowniczy przez ustalenie dla naszych pracowników dodatkowego dnia płatnego urlopu w roku z tytułu wolontariatu. Wolontariat może być wykorzystany między innymi na działania wspierające akcje humanitarne, organizacje pozarządowe, inicjatywy realizowane w ramach naszych corocznych wewnętrznych działań CSR czy akcje realizowane w ramach zespołów lub międzyzespołowo w Capgemini Polska.
Etyka wynikająca z potrzeby, nie zasad firmowych
W Capgemini zasady społecznej odpowiedzialności biznesu odzwierciedlone są nie tylko w zakresie wypełniania obowiązujących przepisów prawa czy szeroko rozumianej dobroczynności. Celem organizacji jest dotrzymanie zobowiązań wynikających z zasad etyki biznesowej, odpowiedzialne zarządzanie pracownikami i miejscem pracy, zapewnienie wysokiej jakości obsługi klientów i relacji z dostawcami, a także wspieranie społeczności lokalnych i szacunek dla środowiska naturalnego.
Capgemini Polska przyświeca cel: budujemy kulturę organizacyjną w oparciu o szacunek dla różnorodności, w której każdy może znaleźć bezpieczne i wspierające środowisko pracy. Wierzymy, że praca z utalentowanymi osobami z różnych środowisk i o zróżnicowanym doświadczeniu jest zaletą i szansą na stały rozwój firmy.
Materiał pochodzi z Magazynu Kompas NGO.
Get The Future You Want | www.capgemini.com