Działania związane ze społeczną odpowiedzialnością to obecnie stały element krajobrazu biznesowego w Polsce. Oczywistym jest już, że firmy nie powinny funkcjonować w oderwaniu od społeczności lokalnych, a swoją komunikację muszą opierać na wartościach, które reprezentują.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz dwudziesty pierwszy ogłosiło Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki”1. Wśród rekordowej liczby 1705 dobrych praktyk znalazło się 10 projektów prowadzonych przez Capgemini Polska.
- W Capgemini działania z zakresu CSR już na dobre są wpisane w kulturę organizacyjną i biznes. Pracownicy i pracownice naszej firmy od zawsze bardzo chętnie angażują się w działania społeczne. Najlepszym tego przykładem może być program grantowy „Inwestujemy w dobre pomysły”, który prężnie działa już od 12 lat. Osoby pracujące w Capgemini same zgłaszają projekty społeczne, a następnie realizują je jako wolontariusze w zespołach dzięki dofinansowaniu z firmy. Wyróżnienie w raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Rozwoju to dla nas cenny dowód na to, że działamy w odpowiednim kierunku – mówi Elżbieta Sieniawska, CSR Country Lead w Capgemini Polska.
W 2022 inicjatywy CSR Capgemini Polska skupiały się wokół dobrostanu osób pracujących w firmie i wspierania rozwoju społeczności lokalnych.
- Aby zapewnić jak najwyższy komfort wszystkim osobom biorącym udział w procesie onboardingu przygotowaliśmy oficjalne wytyczne i procedury HR dotyczące osób transpłciowych oraz tych, które są w trakcie tranzycji. Adresatami tych działań były zespoły zaangażowane w proces onboardingowy, w tym osoby rekrutujące, dział administracji personalnej, których zadaniem była zmiana danych metrykalnych w systemie firmowym bez upowszechniania informacji o procesie tranzycji – opowiada Ewa Krupka Junior CSR Manager w Capgemini Polska.
Dobrostan psychiczny pracowników i pracownic to obszar, w którym działania firm zintensyfikowały się w konsekwencji izolacji społecznej związanej z pandemią. Dziś już wiemy, że na dobre samopoczucie osób pracujących mają wpływ nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. To właśnie w tym celu powstał pierwszy polski podcast o wellbeingu „Let’s talk about wellbeing”. Poruszamy w nim tematy bliskie każdemu z nas, wybrane na podstawie informacji otrzymywanych m.in. od osób pracujących w Capgemini Polska podczas rozmów feedbackowych oraz w ankiecie zadowolenia pracowniczego „Pulse”. W podcastach biorą udział zarówno goście specjalni – eksperci i ekspertki z wybranych obszarów tematycznych – jak i osoby pracujące w firmie. Obecnie trwają prace nad drugim sezonem podcastu.
Kolejnym działaniem wspierającym dobrostan psychiczny zatrudnionych w firmie osób było uruchomienie, we współpracy z Instytutem Psychoterapii MindMed, pomocowej linii telefonicznej Capgemini Helpline. Pierwotnie rozmowy z psychologami odbywały się w języku polskim i angielskim, jednak po wybuchu wojny w Ukrainie, z pomocy mogły skorzystać także osoby mówiące po ukraińsku i rosyjsku. Aby wesprzeć pracowników i pracownice w trudnej sytuacji, jaka wiązała się z konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą, firma zorganizowała również warsztat z psycholożką Natalią de Barbaro na temat radzenia sobie z emocjami w czasie kryzysu.
Osoby pracujące w Capgemini oraz ich rodziny, które zostały ewakuowane z Ukrainy przez firmę, otrzymały zakwaterowane w Katowicach w zespole akademików Basecamp. W ramach kompleksowego wsparcia realizowane były sesje online z lekarzem, psychologiem, psychoterapeutą oraz psychoanalitykiem. Dodatkową pomocą dla dzieci były warsztaty z animatorami. Osoby ewakuowane zostały wyposażone w podstawowe przedmioty użytku codziennego.
- Rok 2022 był dla nas wszystkich wyjątkowo trudny. Niezwykle optymistyczne wnioski można jednak wysnuć obserwując jak chętnie i skutecznie jesteśmy w stanie pomagać. Wiele osób na co dzień pracujących w Capgemini bez wahania ruszyło do pomocy już w pierwszych dniach wojny – ponad 200 osób zaangażowało się w transport uciekających przed wojną. Dla nas jako firmy to szczególne wyróżnienie, że pracownicy i pracownice chcieli zaangażować się w działania pomocowe w ramach naszej organizacji. Moment, w którym wszyscy zakasują rękawy i ruszają, aby wspólnie nieść pomoc to coś, co na pewno umocniło nas jako wspólnotę, a nie tylko grupę osób, które pracują w tej samej firmie – opowiada Elżbieta Sieniawska.
Wspólne działania związane z pomocą poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie przyniosło stałą zmianę w organizacji. Widząc chęć zaangażowania społecznego wśród osób pracujących, firma zdecydowała się wprowadzić na stałe dni wolontariatu. Obecnie pracownice i pracownicy Capgemini mają jeden dzień płatnego urlopu w roku kalendarzowym, który mogą przeznaczyć na wolontariat.
Oto pełna lista działań CSR prowadzonych prze Capgemini Polska, które zostały ujęte w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu:
· Procedura Transgender dla HR/ Procedury HR dotyczące osób transłpciowych – wytyczne: kandydaci w procesie tranzycji,
· Diversity Communities,
· CharITy Hacathon dla Fundacji Jagoda,
· Wsparcie osób uchodźczych z Ukrainy,
· Zaangażowanie środowiskowe pracowników - Nasadzenia drzew z Dotlenionymi,
· Let’s talk about Wellbeing - Podcast Capgemini,
· Raport EB „Czy przyszłość IT ma płeć? Raport z badania wizerunku branży IT “All genders make a difference”,
· Certyfikacja EDGE Plus,
· Polityka Wolontariatu - Volunteer Day,
· Capgemini Helpline.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie.
1 https://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2023/04/FOB_Raport2022.pdf