Capgemini rekrutuje pracowników do Software Solutions Center
Aż 25 proc. zatrudnionych w centrach usług biznesowych we Wrocławiu i ponad 26,6 proc. w Poznaniu, to specjaliści IT. Według raportu ABSL w 2021 r. w tych organizacjach powstanie kolejnych 500 nowych miejsc pracy. Co istotne, ponad 300 nowych pracowników planuje zatrudnić Capgemini w Software Solutions Center, które ma swoje siedziby we Wrocławiu i w Poznaniu. Sprawdź, jak okiem jednego z najważniejszych pracodawców na tych rynkach, będzie wyglądał nadchodzący rok i jakich kompetencji będzie poszukiwał wśród kandydatów.
Wrocław jest trzecim polskim miastem, zaraz po Warszawie i Krakowie, pod względem liczby pracowników w sektorze usług biznesowych. To ponad 15,4 proc. zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce. W pierwszym kwartale 2020 r. we Wrocławiu istniało 188 centrów biznesowych, które zatrudniały niemal 52 tys. osób, w tym ponad 25 proc. specjalistów IT.
W 113 centrach usług biznesowych na poznańskim rynku w roku 2020 zatrudnionych było 18 200 pracowników – w tym 26,6 proc. w branży IT. Szacuje się, że w 2021 r. liczba miejsc pracy w tym regionie w centrach usług biznesowych zwiększy się o ok. 500.
Zarówno we Wrocławiu od 17 lat, jak i w Poznaniu od 2016 r. jednym z najważniejszych pracodawców jest Capgemini, które posiada w tych dwóch miastach siedzibę jednej z wiodących linii biznesowych - Software Solutions Center. Firma tylko w tym roku planuje zwiększyć zatrudnienie o kolejne ponad 300 nowych osób. Sprawdź, jakich kompetencji poszukuje, jakie umiejętności są szczególnie cenione i dlaczego warto zaaplikować do Capgemini.
Branża IT na wygranej pozycji
Jak wskazują dane z portalu Pracuj.pl, w 2020 r. aktywność pracodawców była mniejsza niż przed rokiem. Jednak aż 14 proc. ze wszystkich 542 593 ogłoszeń zamieszczonych w serwisie była kierowana do specjalistów branży IT.
- Każdego dnia obserwujemy rozwój i ogromny potencjał IT, nic zatem dziwnego, że rynek nieustannie poszukuje specjalistów w tej dziedzinie. Branża IT jest jedną z dominujących w pozytywnym trendzie branż w obecnym kryzysie wywołanym pandemią. Zapotrzebowanie na rozwiązania IT stale rośnie, więc tak jak w 2020 r. zwiększyliśmy zatrudnienie w Software Solutions Center, tak też w 2021 r. planujemy zwiększyć liczbę naszych pracowników o ponad 300 osób – mówi Monika Cwynar-Kępa, HR Dyrektor Software Solutions Center.
- Wśród poszukiwanych specjalistów znajdują się programiści pracujący z technologiami cloudowymi, mikroserwisami, językami obiektowymi tj. Java, .NET, ale także specjaliści od aplikacji mobilnych, czy też testerzy oprogramowania. Zdecydowanie bardziej poszukujemy osób posiadających już doświadczenie w branży, jednak Capgemini jest także otwarte na kandydatów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w IT – dodaje.
Wrocław i Poznań dobrze sobie radzą
Mimo, że rok 2020 był niezwykle trudnym czasem na rynku pracy – zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika, to województwo dolnośląskie, jak i wielkopolskie dobrze sobie poradziły z kryzysem. Wskazują na to dane portalu Pracuj.pl, z których wynika, że aż 10 proc. wszystkich zamieszczonych ogłoszeń o pracę pochodziło z województwa dolnośląskiego, a 9 proc. z wielkopolskiego.
Dużą rolę w tej kwestii odgrywają centra usług biznesowych, które są zlokalizowane we Wrocławiu i w Poznaniu. Zwiększa się zarówno liczba tego typu organizacji w tych miastach, jak i ogólny poziom zatrudnienia w istniejących już placówkach.
- W 2020 r. w Software Solutions Center zatrudniliśmy dziesiątki nowych osób. Z uwagi na bezpieczeństwo, rekrutacja w minionym roku odbywała się głównie online. Nowe procedury rekrutacyjne wprowadzone na tak dużą skalę były dla nas wyzwaniem, podobnie jak dla kandydatów, lecz mimo to, udało się nam wypracować odpowiednie zasady prowadzenia rozmów z kandydatami i ich wdrożenia. Dzięki temu cały proces rekrutacji przebiegał sprawnie i przygotował nas na zdalne pozyskiwanie pracowników w przyszłości – wyjaśnia Michał Mikucki, dyrektor poznańskiego Capgemini i Head of Delivery.
Obecnie praca w Capgemini Software Solutions Center przebiega w modelu hybrydowym. Taki model pracy zapewnia dużą elastyczność. Jednak warto podkreślić, że przez cały czas biura we Wrocławiu i w Poznaniu Capgemini pozostawały otwarte, więc jeśli pracownicy preferują pracę bezpośrednio z siedziby firmy, nieustannie mają taką możliwość.
- W Capgemini atmosfera pracy, więzi pomiędzy pracownikami są dla nas bardzo ważne. Robimy wszystko, by mimo rozproszenia, zachować stały kontakt z pracownikami. Praca zdalna nie jest nam obca – jeszcze przed pandemią wiele narzędzi online, które dziś są nieodłącznymi atrybutami pracy, wykorzystywaliśmy we współpracy z zagranicznymi zespołami czy też z klientami. Wierzymy, że przyjęty przez nas model pracy hybrydowej jest zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa, komfortu pracy i utrzymania ducha i energii naszych zespołów – podkreśla Grzegorz Wołodko, dyrektor Software Solutions Center.
Kto znajdzie pracę?
Chłonność rynku IT nie pozostawia złudzeń - specjaliści branży informatycznej mogą być spokojni o miejsca pracy. W ścisłej czołówce znajdują się m.in. eksperci od nowych technologii – sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego. Warto również podkreślić, że wraz z rozwojem nowoczesnych usług biznesowych na znaczeniu zyskują także kompetencje miękkie.
- Programiści, architekci IT, testerzy w Capgemini mają możliwość pracy z technologiami najwyższej jakości. Wśród ofert pracy nie brakuje właśnie tych stanowisk – zwłaszcza dla osób, które już nabyły doświadczenie w IT. Wśród kandydatów poszukujemy osób posługujących się językami angielskim lub niemieckim, Jest to konieczne w projektach, które prowadzimy dla naszych klientów z USA, UK, czy też z Niemiec – podsumowuje Monika Cwynar-Kępa.
Capgemini od lat rozwija się na polskim rynku oferując atrakcyjne miejsca pracy, na które składają się ambitne projekty dla międzynarodowych klientów, nieustanny rozwój, inwestycje w pracownika, dlatego też marka jest od lat nagradzana za działania wspierające employee experience, m.in tytułem Top Employer 2021.