W Polsce funkcjonują oddziały międzynarodowych korporacji, które na co dzień obsługują klientów z całego świata, świadcząc usługi najwyższej jakości i stanowiąc kluczowe ośrodki tych organizacji. Specjaliści z Warszawy, Krakowa czy Katowic, częściej obsługują klientów np. z Niemiec czy Stanów Zjednoczonych niż tych z rodzimego rynku. Z czego to wynika? Badania i rankingi wskazują, że polscy programiści należą do najlepszych specjalistów w tej dziedzinie na świecie. W związku z tym światowi giganci chętnie korzystają z kompetencji polskich zespołów. Dziś jednak popyt na te usługi rośnie również na rodzimym rynku – aż 93 proc. przedsiębiorstw podejmuje już kroki w kierunku transformacji cyfrowej. Branża dojrzewa globalnie, a polski rynek staje się coraz bardziej otwarty i coraz bardziej wymagający. Dlatego właśnie dziś oddział Application Services Market Segment Poland w Capgemini Polska poszerza swoją ofertę o działalność specjalistów z Cloud Infrastructure Services.
Departament Cloud Infrastructure Services (CIS), a w szczególności dział Projects & Consulting (CIS P&C) to część firmy Capgemini, która w Polsce notuje wzrost liczby pracowników w skali 40-50% rok do roku. W tej chwili w CIS pracuje 2600 pracowników, z czego w części projektowo-konsultingowej 850 specjalistów. W najbliższym czasie zespół P&C ma się powiększyć do co najmniej 1200 pracowników. Wszyscy ci wyspecjalizowani eksperci obsługują klientów na 9 rynkach, pracując w 30 językach, od teraz włączając do tej listy rynek polski.
Zespoły pracujące w lokalnych siedzibach Capgemini mają bardzo duże kompetencje. Znaczna część osób funkcjonujących w organizacji, to osoby posiadające dziesięcioletnie, a nawet dłuższe doświadczenie. Tą ekspertyzą dzielą się teraz z rynkiem krajowym. Globalna pandemia, paradoksalnie, w branży technologicznej wywołała przyspieszenie i rozwój. W skali globalnej nastąpiła głęboka transformacja cyfrowa – ten trend zaczyna być widoczny także w Polsce. Rośnie zapotrzebowanie na wsparcie technologiczne zdalnych środowisk pracy, przenoszenie infrastruktur do chmury, zapewnienie bezpieczeństwa danych. To właśnie wsparcie w tym zakresie zespół Capgemini zapewni polskim klientom.
Jak wskazują badania1, 93 proc. polskich firm podejmuje już działania w kierunku cyfrowej transformacji, a 30 proc. przedsiębiorstw poddało cyfryzacji i automatyzacji zdecydowaną większość procesów biznesowych. Podejście zmienia się kompletnie, dziś polscy klienci stali się świadomymi konsumentami rozwiązań technologicznych i oczekują wszechstronnej obsługi oraz bardzo szerokiego portfolio usług. Dlatego tak istotne z perspektywy Capgemini jest – wciąż unikatowe na rodzimym rynku – funkcjonowanie dedykowanych centrów operacyjnych oferujących szeroki zakres usług w funkcjonujących jednostkach biznesowych.
Wyróżnikiem Capgemini są między innymi Innovation Labs czy Cyber Defense Centers. Jedno z takich dedykowanych centrów powstało w ubiegłym roku w Katowicach i jest odpowiedzią na niedobory specjalistów ds. bezpieczeństwa, z którymi mierzą się dziś organizacje. Eksperci pracowali dotąd dla światowych liderów, a teraz wspierać będą biznes lokalny, na którym zaobserwować można wzrost zapotrzebowania na pewne konkretne usługi, wśród których znajduje się m.in. cyberbezpieczeństwo.
- Naszym celem jest dostarczanie najwyższego standardu międzynarodowych usług IT na lokalny rynek w lokalnie akceptowalnych kosztach. Pierwszym zaplanowanym krokiem jest rozszerzenie usług aplikacyjnych – czyli portfolio centrum Application Services Market Segment Poland – o usługi naszego wyspecjalizowanego działu Cloud Infrastructure Services, które są komplementarne dla prowadzonych już przez nas działań. Z naszej perspektywy to starannie zaplanowane, strategiczne przedsięwzięcie. W pierwszej kolejności oferta trafi do obecnych klientów, a następnie będziemy otwierać się szerzej na rynek – komentuje Marek Woźny, Wiceprezes, Dyrektor Zarządzający Market Segment Poland w Capgemini Polska.
W kraju jest obecnie olbrzymie zapotrzebowanie na ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, nawet największe organizacje dopiero zaczynają wprowadzać tego rodzaju usługi do swoich portfolio. To właśnie dlatego oddział Cloud Infrastructure Services w Capgemini Polska planuje wykorzystać wieloletnią ekspertyzę na rodzimym rynku. Polscy klienci będą mieli dostęp między innymi do oferty z zakresu migracji do chmury, (w tym systemy SAP), szerokie spektrum zagadnień dotyczących pracy zdalnej (Digital Worplace w tym np. platforma m365), Cybersecurity (technologie i platformy Microsoft Sentinel, CyberArk, IBM Qradar oraz tematy z zakresu Identity & Access Management, Governance Risk Compliance etc.), Service Integration & Management (platforma ServiceNow), czy choćby dostęp do wykwalifikowanych managerów projektów, specjalistów z zakresu Business Intelligence, analizy danych oraz bardzo szeroko rozwiniętych usługi związanych z testowaniem w/w technologii i rozwiązań.
- Naszą ambicją jest bycie liderem i praca z liderami. Doświadczenie, o jakie poszerzamy naszą ofertę, zespół CIS budował w pracy z największymi graczami z branży motoryzacyjnej, inżynieryjnej, finansowej, lotniczej i dystrybucyjnej. Dla klientów, z którymi pracujemy już dziś, a w przyszłości także dla nowych partnerów, chcemy być przede wszystkim partnerem strategicznym, stąd musimy oferować możliwie szeroki zakres usług. – dodaje Marek Woźny.
- W tej chwili skupiać będziemy się na rozwoju biznesu, w związku z czym jesteśmy obecnie na etapie poszukiwania osób wspomagających ten proces – specjalistów ds. sprzedaży oraz Business Development Managera – z naszej perspektywy to role niemniej kluczowe niż te techniczne, ponieważ pozwolą nam zadbać o rozwój w zaplanowanym kierunku. Dlatego zależy nam, by rekrutowane osoby cechowały się zrozumieniem specyfiki naszego biznesu, a rozwój prowadził w sposób nie tylko skoncentrowany na wynikach, ale także satysfakcji klientów – zarówno przyszłych, jak i tych, którzy już teraz są z nami – komentuje Paweł Marciniak, Dyrektor ds. Sprzedaży Market Segment Poland w Capgemini Polska
Badania wskazują, że polskie organizacje oczekują od partnera technologicznego przede wszystkim zapewnienia wiedzy specjalistycznej oraz know-how. Aż 40 proc. przedsiębiorców wskazuje ten aspekt jako najważniejszy w podejmowanych współpracach (kolejne 44 proc. określa go jako bardzo ważny). Klienci oczekują, aby zewnętrzny partner działał jak doradca, który pomaga w doborze najlepszych dróg i rozwiązań umożliwiających efektywną realizację celów w możliwie krótkim czasie i przy zachowaniu bezpieczeństwa danych. Droga ku cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw zdecydowanie nie jest już na etapie stawiania pierwszych kroków, stała się dojrzałym i świadomym procesem. Wymaga jednak odpowiedniego wsparcia i to właśnie tę potrzebę planuje zagospodarować Capgemini Polska.
-
1 Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie, Polcom, Intel, 2022
1 Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie, Polcom, Intel, 2022
-
Od 1996 roku, kiedy został otwarty pierwszy oddział Capgemini w Warszawie, firma urosła na tyle, by stać się jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Jak kształtowała się droga Capgemini prowadząca do tego miejsca? Dokładne dane organizacja przedstawia w „Raporcie wpływu” podsumowującym ostatnie 25 lat działalności Capgemini w Polsce, stworzonym we współpracy z ABSL.
Od 1996 roku, kiedy został otwarty pierwszy oddział Capgemini w Warszawie, firma urosła na tyle, by stać się jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Jak kształtowała się droga Capgemini prowadząca do tego miejsca? Dokładne dane organizacja przedstawia w „Raporcie wpływu” podsumowującym ostatnie 25 lat działalności Capgemini w Polsce, stworzonym we współpracy z ABSL.