Wielkość cyfrowego rynku zdrowia ma przekroczyć 426,8 miliarda dolarów do 2027 roku
Pojęcie „połączonego zdrowia” określa strategię uznawaną obecnie za najskuteczniejszy model, dzięki któremu można ożywić sektor opieki zdrowotnej, prowadząc go płynnie do przejścia do ery cyfrowej. Firmy farmaceutyczne, lekarze, firmy technologiczne, urzędnicy państwowi i naukowcy od lat prowadzą dyskusję o możliwościach związanych z e-zdrowiem jako medium oferującym osobom ograniczonym fizycznie i społecznie lepszy dostęp do opieki medycznej. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyzwania – od kwestii regulacyjnych, przez powolne wdrażanie innowacji, po długie procesy zatwierdzania – transformacja tego sektora rozwija się powoli. Jednak zachowania konsumentów i pacjentów znacznie zmieniły się w ciągu ostatnich 18 miesięcy w reakcji na COVID-19: otwartość na przyjęcie i wykorzystanie technologii cyfrowych w środowisku opieki zdrowotnej gwałtownie przyspieszyła. Czy firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne mogą wykorzystać tę dynamikę, aby skalować swoją ofertę produktów zdrowotnych? Czy w końcu zbliżamy się do punktu krytycznego, w którym e-zdrowie jest wystarczająco dojrzałe, aby napędzać trwałą transformację opieki zdrowotnej?
Wyniki badań pokazują, że większość firm biofarmaceutycznych wciąż rozwija swoje połączone modele opieki, a ogólna dojrzałość portfolio usług e-zdrowotnych wciąż pozostaje na niskim poziomie. Niemniej jednak, ambicje związane ze zdrowiem w sieci są duże. Pod względem poprawy standardów opieki i wyników pacjentów, a także prognoz przychodów, wielu uważa go za najbardziej opłacalny długoterminowy model dla sektora. Praca nad kompleksowymi rozwiązaniami opieki oraz budowanie zasobów talentów i umiejętności w naukach behawioralnych i społecznych umożliwi firmom głębsze zrozumienie potrzeb pacjentów i projektowanie produktów spełniających te potrzeby.
Wprowadzenie innowacyjnych ofert zdrowotnych do portfolio będzie miało kluczowe znaczenie dla firm farmaceutycznych w przyszłości. Scentralizowanie rozwoju i zarządzania tymi produktami umożliwi szybszą i sprawniejszą pracę zespołów medycznych. Projektowanie takich „połączonych produktów zdrowotnych”, które zapewniają wymierną wartość i poprawiają wyniki pacjentów, będzie opłacalne komercyjnie zarówno dla firm, jak i klientów (pacjentów). Na szerszą skalę zapewnienie integracji danych w całej organizacji oraz zbudowanie ekosystemu obejmującego otwarte innowacje umożliwi firmom szybkie skalowanie swoich produktów i usług w nowym modelu, ustanawiając „połączone zdrowie” jako wzór dla przyszłej opieki zdrowotnej.
97 proc. firm farmaceutycznych już dziś stawia na innowacje
Jak wskazuje badanie Capgemini, zdecydowana większość (bo aż 97 proc.) respondentów z branży biofarmaceutycznej twierdzi, że ich firma już zrealizowała lub zamierza pracować na rzecz zwiększonego zaangażowania i satysfakcji pacjentów, wdrażając do swojego portfolio usługi e-zdrowia. Nowe możliwości leczenia (95 proc.) oraz wczesna diagnoza i wykrycie choroby (94 proc.) to najważniejsze rezultaty, które według respondentów mogą zostać lub już zostały osiągnięte. Wykorzystując nowe technologie, pracownicy służby zdrowia mogą zaspokoić potrzeby pacjentów, zapewniając wygodniejszą, spersonalizowaną opiekę zdrowotną. Badanie Capgemini z 2020 roku ujawniło, że konsumenci już dwa lata temu oczekiwali możliwości cyfrowej, zdalnej opieki zdrowotnej. W rzeczywistości prawie połowa (46 proc.) wszystkich konsumentów stwierdziła, że nie ma nic przeciwko używaniu technologii do zarządzania swoim zdrowiem. Connected Health umożliwi pacjentom również większe zaangażowanie w podejmowanie decyzji dotyczących ich opieki zdrowotnej i większą odpowiedzialność za tę opiekę. Pacjenci uzyskają dodatkowo lepszy dostęp do wizyt w dogodnych terminach i miejscach za pośrednictwem zdalnych systemów zarządzania kalendarzem. Polepszeniu ulegnie także koordynacja, ponieważ dane pacjentów będą automatycznie wysyłane do lekarzy i aktualizowane w ich historii medycznej.
Dotychczas próby wprowadzenia innowacji do sektora opieki zdrowotnej były utrudnione przez koszty, ograniczenia regulacyjne, kwestie refundacji i bariery kulturowe. „Połączone zdrowie” – które znajduje się na skrzyżowaniu opieki cyfrowej i tradycyjnej – jest regularnie omawiane na całym świecie jako sposób na wykorzystanie mocy nowej technologii w celu poprawy zaangażowania pacjentów i wyników zdrowotnych. W Stanach Zjednoczonych połączone zdrowie zaczęło zyskiwać na znaczeniu wraz z uchwaleniem ustawy o przystępności cenowej (ACA, Affordable Care Act) w 2010 roku. Reforma wykazała rewolucyjne podejście do jednoczesnej poprawy jakości, obniżenia kosztów i rozszerzenia zasięgu opieki medycznej. Zaproponowano „telezdrowie” (dystrybucję usług diagnostycznych i informacyjnych z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych [ICT]) jako sposób wspierania większego dostępu dla pacjentów, sygnalizując otwartość na korzystanie z technologii cyfrowych, a tym samym podstawy dla innowacyjnych ram opieki zdrowotnej.
Rozwój „połączonego zdrowia” – a wraz z nim łagodzenie niektórych od dawna istniejących barier w transformacji opieki zdrowotnej – został przyspieszony przez pandemię COVID-19, szczególnie poprzez wzrost wykorzystania telemedycyny, przy czym pacjenci coraz częściej preferują opiekę zdalną nad osobistą, między innymi ze względu na wygodę, łatwość planowania i kwestie bezpieczeństwa. Badanie Capgemini z 2020 r. dotyczące zachowań konsumenckich w zakresie zdrowia ujawniło, że konsumenci coraz częściej domagają się zdrowia cyfrowego i opcji opieki „bezdotykowej”.
Trendy rynkowe, w tym rosnące koszty leczenia chorób przewlekłych, przejście w kierunku wydajności opartej na wartości, a potrzeba przedłużenia życia dojrzałych marek, zwłaszcza u dużych producentów leków, również napędza popyt na zdrowie oparte na sieci. Wielkość cyfrowego rynku zdrowia ma przekroczyć 426,8 miliarda dolarów do 2027 roku. Co więcej, globalny rynek terapii cyfrowych ma wzrosnąć do 14,5 miliarda dolarów do 2027 roku. Wyniki tych badań pokazują, że wiele firm biofarmaceutycznych wciąż opracowuje swoją strategię na rzecz połączonego zdrowia, a stale pojawiają się nowe możliwości. Połączone zdrowie jest koncepcją o uznanym potencjale, a wiele firm poczyniło postępy w budowaniu portfolio usług i realizowaniu z nich wartości zarówno finansowej, jak i klinicznej. Pozostaje jednak pytanie, czy jesteśmy blisko punktu krytycznego, w którym nowe technologie wywołają trwałą zmianę w sposobie świadczenia i organizacji opieki zdrowotnej. Wraz z pandemią COVID-19, która zwiększa popyt na cyfrowe usługi zdrowotne i ich podaż, firmy biofarmaceutyczne znalazły się w doskonałej pozycji, aby przyspieszyć i skalować swoje e-usługi.