Liczba stanowisk dostępnych w branży IT od 10 lat właściwie nie maleje, wobec czego specjaliści są na wygranej pozycji. Nie trzeba jednak kilkuletniego doświadczenia, by wejść do świata technologii – również drogi rozwoju dla studentów i absolwentów uczelni technicznych są coraz bardziej atrakcyjne. I choć dyplom pojawia się na ogół wśród listy wymagań w ogłoszeniach o pracę, to z uwagi na niedobór siły roboczej, zdarza się także, że pracodawcy są w stanie zrezygnować z wykształcenia kierunkowego, rozwijając ścieżki kariery w zakresie technologii średniego poziomu. Jest wiele metod na rozpoczęcie tej drogi zawodowej, a dostępność praktyk i staży daje możliwość chętnym – nawet bez doświadczenia.
Młode osoby, poszukujące pracy w branży IT często posiadają umiejętności techniczne, które pozwalają im na rozpoczęcie pracy przy projektach, brakuje im jednak kompetencji zawodowych, takich jak umiejętność skutecznego komunikowania się, dobrej pracy w zespole i rozwiązywania problemów – aby się tego nauczyć, należy rozpocząć ścieżkę kariery i po prostu – sprawdzić się w praktyce.
- Programy stażowe to doskonała szansa na sprawdzenie zdobytych umiejętności w praktyce i weryfikację obranej ścieżki. Niezależnie od kierunku, jaki podejmują na drodze akademickiej młodzi ludzie, organizacje technologiczne oferują bardzo duży wachlarz możliwości pod kątem stanowisk. Analityka, sztuczna inteligencja, programowanie, inżynieria DevOps, testowanie, konsulting, zarządzanie zmianą, czy UX – to obszary, w których sprawdzić mogą się osoby aplikujące na staż do Capgemini. Obecnie rekrutujemy także na stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem oraz konsultantów SIAM. Oczywiście potencjalni kandydaci muszą mieć podstawową wiedzę techniczna i powinni cechować się pasją do technologii jak i chęcią rozwoju w interesujących ich obszarach cyberbezpieczeństwa czy SIAM. Konieczna jest znajomość języka angielskiego, z uwagi na pracę z zagranicznymi klientami. Nie wymagamy doświadczenia czy wykształcenia, ale kandydaci powinni posiadać umiejętności miękkie, dużą chęć do nauki, jak i być otwarci na nowe wyzwania – mówi Michał Suszko, Cloud Security Manager w Capgemini Polska. – Jednocześnie ucząc się funkcjonujących u nas technologii, stażyści mają możliwość uzyskania różnego rodzaju certyfikatów, np. potwierdzających znajomość rozwiązań chmurowych czy ServiceNow, co daje możliwości rozwoju i zostawia takiego kandydata z konkretną umiejętnością „w ręku”. Technologie rozwijają się dziś jednak w takim tempie, że stale pojawiają się nowe możliwości, dlatego warto jak najszybciej wejść na ścieżkę swojej kariery, by ostatecznie poprowadzić ją w wybranym i zweryfikowanym przez siebie kierunku. Pamiętając by nie poprzestawać na budowaniu wiedzy teoretycznej, ale na podjęciu praktycznego wyzwania choćby poprzez uczestnictwo w stażu – dodaje Michał Suszko.
Praca hybrydowa z domu lub biura w zależności od preferencji, prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie, bogaty pakiet benefitów, programy rozwojowe i… wiele więcej. Tego rodzaju warunki pracy w IT nie są udogodnieniem dla wybranych, a standardem, który organizacje technologiczne oferują od pierwszych dni pracy, niezależnie od tego czy startuje się na stanowisku specjalisty czy juniora.
Jak wskazują badania, średnio 8 na 100 ofert pracy dotyczy stanowisk początkujących1. W 2019 roku ogłoszenia te stanowiły z kolei aż 12 proc. całej puli i przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sytuacja ta może wrócić do stanu sprzed pandemii. Jak wskazują eksperci – przy rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników w branży, stawiający swoje pierwsze kroki na rynku IT będą w kolejnych latach mile widziani przez pracodawców.
Eksperci wskazują, że w naszym kraju brakuje w tej chwili nawet 250-300 tysięcy programistów2, co przy wywołanej pandemią, przyspieszonej cyfryzacji, stanowi realny problem dla firm technologicznych. To z kolei stwarza szansę dla początkujących – absolwentów uczelni technicznych, których mimo, że wciąż przybywa, to wciąż niewystarczająco. Jak podaje GUS, w 2020 roku kierunki związane z technologiami ukończyło nieco ponad 12 tysięcy osób. W związku z tym, pracodawcy będą coraz bardziej otwierać się na role juniorskie.
- W Capgemini prowadzimy regularnie rekrutacje do płatnych programów stażowych, wśród których znajduje się nasz funkcjonujący od lat Start in IT Program. Każda edycja pokazuje nam, jak duża chęć podjęcia zatrudnienia występuje wśród młodych ludzi. Z naszego doświadczenia wynika jednoznacznie, że warto inwestować w te młode talenty, które są w stanie wspierać kompetencyjnie funkcjonujące w organizacji zespoły, jednocześnie bardzo szybko rozwijając się i niejednokrotnie pozostając z nami na dłużej. Oczywiście aby dostać się na taki staż, należy spełnić określony zakres wymagań, wśród których znajduje się znajomość języka angielskiego czy dostępność w krakowskim lub katowickim biurze, przez kilka dni w miesiącu, co pozwala na pracę zdalną i łączenie obowiązków zawodowych ze studiami. Jeśli z kolei o nas chodzi, oferujemy naszym stażystom umowę o pracę na pół etatu, uczymy wykonywanego zawodu w praktyce oraz oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie. Stażyści w Capgemini po zdobyciu doświadczenia, mogą wybierać spośród wielu ról. Osoby po stażach i praktykach najczęściej po zakończeniu tego etapu pozostają w organizacji, czego i ja jestem przykładem, jako była już stażystka – mówi Edyta Kowalska, Junior Enterprise Service Management Analyst w dziale Projects&Consulting Capgemini Polska.
1 Rynek pracy IT w 2021 roku, NoFluffJobs, styczeń 2022
2 Organizacja Pracodawców Usług IT, SoDA