Każdego roku kierunki studiów związane z IT kończy w Polsce około 13-14 tysięcy osób1. Tymczasem na rynku brakuje prawie 150 tysięcy specjalistów i specjalistek w tej branży, aby osiągnąć taki sam udział zatrudnionych w IT jak w Unii Europejskiej2. To dobra wiadomość dla absolwentów i absolwentek uczelni z kierunkami IT, choć decyzja o podjęciu pierwszej pracy nigdy nie jest łatwa. Warto zastanowić się, które specjalizacje w IT są najciekawsze i jak wybrać przyszłą karierę, której nie zagrozi rozwój sztucznej inteligencji (AI).
Wybór pierwszej pracy po studiach bywa trudny. Wiele osób, stosując metodę prób i błędów, decyduje się na staże albo prace zlecone w różnych firmach. W ten sposób dostają możliwość doświadczenia różnych miejsc i stylów pracy, i dopiero wtedy decydują się na znalezienie stałego zatrudnienia. Warto pamiętać, że pierwsza praca po studiach może okazać się tą docelową. Rozpoczynając karierę w dużej firmie zyskuje się możliwość nauki i rozwoju w różnorodnych projektach przy wsparciu doświadczonych specjalistów i specjalistek. Większe organizacje, dzięki regularnie prowadzonym rekrutacjom wewnętrznym, dają również możliwość zmiany ścieżki kariery.
- Capgemini Polska co roku organizuje dni otwarte, podczas których absolwenci i absolwentki oraz osoby na ostatnich latach studiów, mogą dowiedzieć się jak wygląda praca w naszej firmie. Podczas spotkań ze specjalistami i specjalistkami dowiadują się, że wewnątrz dużej organizacji otwierają się niezwykłe możliwości rozwoju. Praca w firmie, która prowadzi wiele projektów na raz, daje możliwości sprawdzenia co nas najbardziej interesuje i jak chcemy kształtować swoją dalszą karierę. Bezcenna jest również możliwość codziennego kontaktu z doświadczonymi specjalistami i specjalistkami, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą - opowiada Maciej Twardowski, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji z Capgemini Polska.
Programowanie w Javie i testowanie - najwięcej ofert
Aby zdecydować się na konkretną specjalizację w IT, warto zorientować się, w której najłatwiej będzie znaleźć pracę. W tym momencie w Polsce najbardziej poszukiwanym zawodem w branży jest programowanie w języku Java lub JavaScript3. Te dwa języki, których stosunkowo łatwo jest się nauczyć, otwierają drzwi do wielu firm z sektora. W konsekwencji JavaScript to najbardziej popularny język programowania - posługuje się nim aż 42%4 specjalistów i specjalistek. Trzeba więc być przygotowanym na silną konkurencję.
Inną opcją, którą warto rozważyć pod kątem liczby ofert pracy, jest stanowisko testera oprogramowania. Firmy wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się w tej działce IT. Testowanie to dobre rozwiązanie dla osób skrupulatnych, które dobrze radzą sobie w kontaktach międzyludzkich. Będąc testerem lub testerką często przekazuje się zespołowi developerskiemu trudne informacje dotyczące błędów i usterek. Trzeba to robić w wyważony sposób, który pozwoli konstruktywnie rozwiązać problem, nie skupiając się na szukaniu winnych.
Najlepiej płatne specjalizacje
Wchodząc na rynek pracy zawsze warto rozważyć perspektywy finansowe związane z daną ścieżką kariery. Co do zasady, wszystkie osoby, które decydują się podjąć pracę w branży IT mogą liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Jednak płace w poszczególnych specjalizacjach różnią się od siebie.
Badania pokazują, że statystycznie najwyższe wynagrodzenie w sektorze IT otrzymują architekci i architektki IT. Co ciekawe, zaraz za nimi plasują się osoby posiadające… biznesowe umiejętności. Chodzi o specjalistów i specjalistki w obszarze Project Management. Na trzecim miejscu znajdują się programiści i programistki. Zaraz za podium plasują się osoby, które zdecydowały się na coraz bardziej popularną i pożądaną na rynku specjalizację czyli Data Science/Machine Learning/Artificial Intelligence.
Nowe kierunku rozwoju: Data Science i Cyberbezpieczeństwo
Kierunki rozwoju nowych technologii kształtują także towarzyszący im rynek pracy. Obecnie, wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, coraz istotniejsze dla firm stają się umiejętności związane właśnie z AI, uczeniem maszynowym i analizą danych. Aby specjalizować się w tych dziedzinach konieczna jest szeroka wiedza. Podstawą jest oczywiście umiejętność programowania, w tym wypadku optymalnym językiem jest Python 3. Kluczowa jest również znajomość bibliotek, umożliwiających analizę danych, zwłaszcza najbardziej przydatnej Pandas. Dla specjalistów i specjalistek Data Science bardzo ważna jest również wiedza z zakresu statystyki, matematyki, inżynierii danych i chmury obliczeniowej.
Drugą specjalizacją, która z pewnością będzie zyskiwała na znaczeniu jest cyberbezpieczeństwo. W konsekwencji rosnącej digitalizacji zasobów firm, dane stają się często cenniejsze niż złoto. Wiedzą o tym zarówno cyberprzestępcy, którzy coraz częściej dopuszczają się brawurowych ataków, jak i firmy, które stale poszukują osób będących w stanie zapewnić im bezpieczeństwo. Specjaliści i specjalistki z tego zakresu z pewnością nie mogą narzekać na nudę. Cyberprzestępcy są bardzo kreatywni i cały czas znajdują nowe sposoby szkodzenia, na które trzeba dynamicznie reagować. Aby znaleźć pracę w tym obszarze konieczna jest oczywiście dobra znajomość przynajmniej jednego języka programowania, np. Pythona. Cenna będzie też wiedza i zainteresowanie technologiami chmurowymi, podstawą kryptografii oraz Reverse Engineering (umiejętność odkrywania jak powstał dany program).
Jaką firmę wybrać na swoją pierwszą pracę?
Kiedy wiemy już w jakiej specjalizacji chcemy się rozwijać, pojawia się bardzo istotne pytanie: którego pracodawcę wybrać? Czy lepiej rozpocząć pierwszą pracę w małej lub dużej lokalnej firmie, czy w międzynarodowej organizacji? Gdzie zapewnimy sobie stabilny rozwój i wsparcie od bardziej doświadczonych osób?
- Aby wybrać firmę, do której chcemy aplikować, warto wziąć udział w wydarzeniu typu Dzień Otwarty. Spotkanie z osobami pracujacymi w danej organizacji, realny kontakt z nimi pozwala poczuć atmosferę, która towarzyszy codziennym obowiązkom. To również świetny sposób, aby posłuchać doświadczonych specjalistów i specjalistek i dowiedzieć się jak można ukształtować swoją karierę w danej organizacji – opowiada Karolina Kiczyńska, specjalistka ds. Rekrutacji z Capgemini Polska.
Capgemini organizuje takie wydarzenia systematycznie (w przyszłości być może również w formie hybrydowej), aby pokazywać osobom, które dopiero zaczynają swoją pracę w IT, szeroki zakres oferowanych możliwości. Podczas dni otwartych młodzi ludzie spotykają się ze specjalistami i specjalistkami HR, którzy opowiadają jak tworzyć CV i aplikować na wymarzone stanowiska.
Osoby, które teraz wchodzą na rynek pracy doskonale zdają sobie sprawę z dynamiki branży IT. Wiedzą, że zawody, które są obecnie popularne mogą okazać się mniej istotne w pespektywie lat. Mają świadomość, że w tej branży, aby nadążać za technologią, kluczowy jest ciągły rozwój. Postępująca automatyzacja sprawi, że część specjalizacji będzie niepotrzebna, ale pojawią się nowe, jak np.: planer Metaverse, Algorithm Bias Auditor (osoba, który sprawdza obiektywizm algorytmów) czy menadżer zespołów ludzko-robotycznych. Aby skutecznie realizować się w najnowszych technologiach, warto już od początku budować karierę w organizacji, która specjalizuje się właśnie w nich.
1 https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5488/8/8/1/szkolnictwo_wyzsze_w_roku_akademickim_2021-2022_2.pdf
2 https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2022/11/PIE_Raport_Ilu-specjalistow-IT-brakuje-w-Polsce.pdf
3 https://kodilla.com/pl/blog/ile-zarabia-programista#:~:text=w%202022%20roku%20najbardziej%20poszukiwani,Java%2C%20PM%2C%20Python%20i%20
4 https://bulldogjob.pl/it-report/2023