Jakie oczekiwania mają osoby zatrudnione wobec swoich pracodawców? Od lat niezmiennie jest to atrakcyjne wynagrodzenie, benefity i przyjazna atmosfera pracy. Duży awans na tej liście zaliczyła możliwość rozwoju kariery - oczekuje tego aż 58% badanych osób. Pięć lat temu było ich o połowę mniej. IT jest jedną z tych branż, w której dobrze zaplanowany rozwój kariery i kompetencji ma szczególne znaczenie.
Niejasna sytuacja gospodarcza ostatnich miesięcy sprawiła, że pracodawcy uważniej przyglądają się wydatkom związanym m.in. ze sprawami pracowniczymi. Rzadziej skupiają się na rozwoju osób, które zatrudniają, a częściej zwiększają budżety związane z rekrutowaniem nowych. Szczególny przypadek to branża IT. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce brakuje prawie 150 tys. osób specjalizujących się w nowych technologiach. Każdego roku mury uczelni technicznych opuszcza tylko około 14 tysięcy osób. Nie wszystkie z nich podejmą jednak pracę w wyuczonym zawodzie.
W efekcie, brak specjalistów i specjalistek na rynku sprawia, że firmy tracą dochodowe projekty i zaczynają ciąć koszty. Największe spółki zaczęły więc dostrzegać szanse nie tylko w rekrutowaniu, ale także w skupieniu większej uwagi na rozwoju zatrudnionych osób.
Pathfinder do rozwoju kariery
- W branży IT liczą się nie tylko dobre zarobki, ciekawe bonusy i przyjazna atmosfera. Praca musi też dawać możliwość rozwoju i to nie tylko w ramach obecnej specializacji, ale także w pokrewnych obszarach. Co ważne, program rozwojowy musi być adresowany nie tylko do wybrańców, ale do każdej zatrudnionej osoby - mówi Dominik Szydłowski, Junior Project Specialist z Capgemini Polska.
Na początku 2022 roku w dziale odpowiedzialnym za systemy chmurowe Capgemini Polska uruchomiona została wewnętrzna platforma szkoleniowa online - Pathfinder. Jej ideą jest zachęcenie pracowników i pracownic Capgemini do rozwijania swojej kariery i kompetencji w różnych dziedzinach IT (Cloud, Server, Application Operations, Network & Security, Storage & Data Protection, End User Computing, People Management) oraz technologiach informatycznych (Azure, AWS, Google Cloud Platform, Containers). Oprócz treningów i materiałów szkoleniowych, Pathfinder definiuje też wymagania na jakich pracownik powiniem sie skupić, aby przespieszyc swoja kariere w Capgemini. Dodatkowo prezentuje też wewnętrzne wakaty, związane z poszczególnymi obszarami.
- Pathfinder jest dedykowany tym osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności. Dostęp do platformy jest nieograniczony ze względu na miejsce i czas. Można z niej skorzystać zarówno w domu, jak i w biurze, o dowolnej porze. Ale to nie wszystko. Chcemy, aby Pathfinder stał się integralną częścią całego systemu planowania kariery. Uczestniczyć w tym będą menedżerowie i menedżerki działów, którzy wesprą osoby ze swoich zespołów w określaniu jak najlepszej ścieżki zawodowej. – wyjaśnia Dominik Szydłowski.
Ważny drogowskaz na początku kariery
W projekcie szkoleniowym Pathfinder uczestniczyła Katarzyna Wojak, Junior Infrastructure Engineer w Capgemini Polska, która przyznaje, że po dołączeniu do zespołu Cloud & Infrastructure Services nie była przekonana, w jaką stronę chciałaby skierować swoją ścieżkę kariery. Potrzebowała nakierowania na konkretną dziedzinę IT oraz przejrzystego zobrazowania technologii.
- Początkowo byłam zainteresowana Project Managementem, jednak po zetknięciu się z Pathfinderem moje plany uległy zmianie. Platforma ta nakreśliła mi szerszy obraz całego obszernego "świata IT". Pozwoliła zrozumieć mgliste - na tamtym etapie - pojęcia jak Cloud, DevOps, Administrator, Architect, a także zorientować się w nowych technologiach i zawodach. – wspomina Katarzyna Wojak, Junior Infrastructure Engineer w Capgemini Polska.
Wybierają „Chmurę” i Azure
Osoby zarządzające projektem Pathfinder przyznają, że ci którzy szkolą się na tej platformie najczęściej wybierają kurs związany z systemem chmurowym (Cloud). Technologia, która cieszy się największą popularnością to Microsoft Azure, a to wynika z jej specyfiki – jest dobrze opisana, praktyczna, przystępna i daje fundament pod techniczny rozwój w IT.
- Wybrałam domenę Cloud ze względu na rosnącą popularność rozwiązań chmurowych. Na całym świecie, zarówno małe jak i duże przedsiębiorstwa korzystają z tej technologii, doceniając korzyści, jakie z niej płyną. Oddziaływanie i popularność Clouda są ogromne, a ja chciałam przyłączyć się do tego „prądu wznoszącego”. Z kolei do wyboru Microsoft Azure zachęcił mnie jeden z architektów Capgemini, który umożliwił mi dołączenie do szkoleń. – tłumaczy Katarzyna Wojak.
Ekspertka Capgemini przyznaje równocześnie, że to dopiero początek jej zawodowego rozwoju. Przed nią kolejne szkolenia w Pathfinderze, tym razem o technologii AWS i narzędziu Kubernetes.