Ostatnie dwie dekady to pasmo nieustających sukcesów polskiej branży IT/ICT. Wszystko za sprawą m.in. dobrze wykształconych specjalistów i specjalistek, odpornej gospodarki i rosnącego zapotrzebowania na nowe technologie. Teraz nadszedł czas, aby zastanowić się jakie są potrzeby i cele strategiczne dla rozwoju sektora IT/ICT w Polsce? I o tym właśnie dyskutowano podczas debaty "Rozwój polskich centrów usług IT kluczowym akceleratorem europejskich technologii", która odbyła się podczas ABSL Summit 2023 w Krakowie.
W trakcie debaty wszyscy byli zgodni, że branża musi cały czas poszukiwać i wdrażać nowe generacje specjalistów i specjalistek, aby sprostać potrzebom technologicznym i kompetencjom wymaganym na stanowiskach inżynierskich. Ważne jest także włączenie do całego procesu środowiska akademickiego zarówno w obszarze kształcenia kadr dla branży, jak i badań oraz rozwoju. Na pewno możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich dwóch dekad i jak polska branża IT jest postrzegana pod względem jakości projektów. – podkreślali rozmówcy.
Kompetencje, umiejętności miękkie i wiedza biznesowa
W debacie wiele miejsca poświęcono strategii, która pozwoli polskim firmom IT utrzymać pozycję jednego ze światowych liderów technologicznych. Konieczne do tego będzie m.in. budowanie kultury rozwoju talentów. I nie chodzi tylko o umiejętności techniczne, ale również o umiejętności miękkie oraz różnorodność w zespołach.
- Każdego roku pojawia się jakaś nowa technologia wymagająca nowych umiejętności. Tak więc, gdy spojrzymy na to z szerszej perspektywy, widzimy, że element miękki, taki jak innowacyjność, szybkość dostosowania się do rynku i budowania zespołu wokół nowej technologii, staje się ważniejszy niż konkretne rozwiązanie. W ciągu najbliższych 10 lat zdecydowanie musimy być postrzegani nie tylko jako specjaliści IT, ale także jako ważne centrum innowacji w Europie. – mówił podczas debaty Maciej Korzeniowski, Country Managing Director w polskim oddziale Capgemini Invent, który ma 20-letnie doświadczenie w doradztwie strategicznym i technologicznym. Maciej Korzeniowski doradzał m.in. w obszarach związanych ze stosowaniem nowych technologii, strategią cyfrową oraz w projektach transformacyjnych w całej Europie.
Marketing też jest ważny – musimy być „głośni”
Polska branża IT wykonuje wysokiej jakości pracę, ale nawet najlepszy produkt musi zaistnieć w świadomości odbiorcy. Sektor IT powinien więc zacząć lepiej reklamować swoje sukcesy. Tworzymy świetne rozwiązania, ale ciągle brakuje nam umiejętności marketingowych i budowania odpowiedniego przekazu dla całego świata – zwracano uwagę podczas dyskusji. Szeroko pojęte działania PR-owe powinny znaleźć się głównie w kompetencjach menedżerów i menedżerek IT, bo osoby na stanowiskach inżynierskich mają inny punkt widzenia całości – wykonują dobrą robotę i zakładają, że to wystarczy, aby zostać zauważonym.
- Myślę, że jako branża jesteśmy zbyt skromni. Musimy być nie tylko doskonali w dostarczaniu produktów, ale także bardzo „głośni”. I to nie tylko dla rozwoju osobistego, ale także dla rozwoju polskiego sektora IT. Nie jesteśmy tylko jednym z wielu graczy. Jesteśmy wiodącym kontrybutorem w ważnych projektach technologicznych w Europie i musimy być z tego dumni – przekonuje Maciej Korzeniowski.
Przełomowy moment dla branży
Uczestniczący w debacie rozmówcy podkreślali, że polska branża IT jest w bardzo ważnym, wręcz przełomowym momencie zmian. Od sposobu myślenia i działania menedżerów i menedżerek będzie zależeć przyszłość tego sektora. Innowacyjność, dobry marketing i szybkie dostosowywanie się do rynku to przepis na znakomitą przyszłość.
- Chcemy, aby pozycja Polski za kilka lat pod względem innowacyjności, startupów i nowoczesnych rozwiązań była wymieniana w jednym szeregu z Londynem pod względem FinTec czy San Francisco w obszarze start-upów. Powinniśmy dążyć do tego, aby być jednym z pięciu największych globalnych ośrodków innowacji technologicznych na świecie – tłumaczy Maciej Korzeniowski.
W osiągnięciu tego celu najważniejsi są oczywiście ludzie. Dlatego rozpoznanie i rozwijanie talentów matematycznych już w bardzo wczesnych latach szkolnych powinno stać się jednym z priorytetów edukacji. Nie mniej istotne jest przekonywanie zespołów IT, że uczestniczą w czymś naprawdę wyjątkowym i warto doceniać ich osiągnięcia. Rozwój talentów, które dopiero rozpoczną ścieżkę kariery i budowanie strategii dla polskiego sektora IT, jest istotnym elementem współpracy Capgemini Polska i ABSL od 14 lat. Każdego roku ABSL organizuje ponad 100 wydarzeń, które pozwalają Capgemini oraz innym członkom organizacji wymieniać się cennymi doświadczeniami w gronie ekspertów.