Jak pokazują badania, pozycja Javy wśród najpopularniejszych języków programowania wciąż nie jest zagrożona. Według najnowszych danych TIOBE Index w lutym 2024 r. Java była czwartym, najbardziej popularnym językiem. Ceniona jest za stabilność i skalowalność oraz uniwersalność w tworzeniu różnorodnych aplikacji. Jest naturalnym wyborem w przypadku produktów przeznaczonych na różne platformy uruchomieniowe, ze szczególnym naciskiem na integrację w środowisku chmurowym.
Najlepszym sposobem na zmierzenie przydatności Javy dla współczesnego programisty jest przyjrzenie się danym płynącym z rynku pracy. Jak wskazuje najnowszy raport No Fluff Jobs1, w 2023 roku znajomość Javy była wymagana w 19,39% ogłoszeń o pracę dla programistów. Pod tym względem wyprzedza ją tylko SQL. Co więcej, dobra znajomość tego języka pozwala znaleźć się w czołówce najlepiej zarabiających specjalistów i specjalistek IT.
- Capgemini antycypuje trendy oraz docenia szerokie możliwości Javy. To nie tylko obiektowy język programowania ale też cały ekosystem przydatnych technologii, znajdujących zastosowanie w kluczowych aspektach wytwarzania oprogramowania dla wielu branż. W Capgemini stale rozwijamy projekty związane z motoryzacją, przemysłem, logistyką czy energetyką w których udział ekspertów i ekspertek Javy jest niezbędny – mówi Dawid Paluchowski, Starszy Inżynier Oprogramowania w Capgemini Polska.
Chmura to podstawa
Automatyzacje, która obecnie są stosowane w większości dużych firm – niezależnie od branży – opierają się w dużej mierze na rozwiązaniach chmurowych. Organizacja przepływu informacji oraz integracje pomiędzy istniejącymi aplikacjami pozwalają na optymalizację i uproszczenie procesów biznesowych. Wiele firm optuje za korzystaniem z chmur publicznych, natomiast te, które z różnych powodów nie decydują się na takie rozwiązanie, inwestują w chmury prywatne. Dużą popularnością cieszy się również model hybrydowy, który łączy zalety obu tych podejść. We wszystkich wymienionych scenariuszach Java znajduje swoje zastosowanie.
- Coraz bardziej popularne staje się również tworzenie mikrousług w chmurze. Z racji posiadania narzędzi o rozbudowanej dokumentacji, ogromnych możliwościach oraz prostej konfiguracji wstępnej jak np. Spring Boot, ekosystem Javy jest jednym z naturalnych wyborów. Bogata lista integracji z różnymi technologiami takimi jak systemy kolejkowe czy bazy danych, sprawia że w ramach konkretnych projektów możliwa jest bezproblemowa praca przy użyciu uznanych na rynku rozwiązań – mówi Dawid Paluchowski z Capgemini Polska.
Java i AI
Jak pokazuje raport Capgemini pt. Wykorzystanie wartości generatywnej sztucznej inteligencji: najważniejsze przypadki użycia w różnych branżach, AI to jeden z tych tematów, które już teraz są mocno dyskutowane aż przez 96% zarządów firm. Jednak, aby rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przynosiły realne korzyści dla biznesu, potrzebne jest ich umiejętne wdrożenie.
Obok Pythona oraz C++, Java jest jednym z głównych języków związanych z procesem wytwarzania rozwiązań AI. Z racji wspierania technologii takich jak Apache Hadoop czy Apache Spark, ekosystem Javy zawsze był związany z etapem zbierania i przygotowania danych, które następnie brały w udział w uczeniu maszynowym.
Istnieje też rosnąca liczba bibliotek oraz rozwiązań pozwalających na pracę z sieciami neuronowymi w Javie,
z których na pierwszy plan wybijają się Deeplearning4J czy prężnie rozwijające się projekty takie jak DLJ oraz Tribuo.
Istnieje też rosnąca liczba bibliotek oraz rozwiązań pozwalających na pracę z sieciami neuronowymi w Javie,
z których na pierwszy plan wybijają się Deeplearning4J czy prężnie rozwijające się projekty takie jak DLJ oraz Tribuo.
Java cieszy się aktywną społecznością, co sprzyja wymianie wiedzy i doświadczeń. Duże grono użytkowników języka oraz długa historia użycia sprawia, że nowe metody generowania kodu za pomocą rozwiązań AI mogą znaleźć swoje zastosowanie w świecie Javy. Otworzy to nowe możliwości wydajnej pracy oraz przyspieszy rozwój standardu języka. Stabilność i bezpieczeństwo, będące znakami rozpoznawczymi Javy, czynią ją preferowanym wyborem w systemach, takich jak aplikacje finansowe czy systemy zarządzania danymi. Java daje programistom i programistkom możliwość wytwarzania rozwiązań przenośnych, zdolnych do łatwej współpracy z szeroką gamą technologii. Jest to niezwykle ważne w skomplikowanych projektach z wykorzystaniem AI, gdzie integracja różnorodnych modułów i usług ma kluczowe znaczenie.
Java, będąca na rynku od dziesięcioleci, podlega ciągłym zmianom wprowadzanym przez firmę Oracle oraz społeczność open-source w odpowiedzi na zmieniające się trendy i wymagania rynku. W efekcie tych działań powstał wciąż rosnący ekosystem narzędzi, bibliotek i frameworków takich jak Spring czy Quarkus. Dzięki temu Java znajduje zastosowanie w róznych dziedzinach – od aplikacji webowych, przez systemy korporacyjne, aż po rozwiązania mobilne i chmurowe. Silna społeczność programistyczna i wsparcie ze strony przedsiębiorstw gwarantują, że nowe pokolenia będą kontynuować naukę tego języka, a firmy będą nadal wykorzystywać go w swoich projektach.
Jeżeli chcesz przyjrzeć się ofertom pracy dla Java deweloperów w Capgemini kliknij tutaj.
1 https://nofluffjobs.com/insights/raport-rynek-pracy-it/