Rekrutacja w oddziale Capgemini w Katowicach jest otwarta. Firma, która w mieście obecna jest od 2006 roku, planuje zatrudnić tutaj najwięcej osób w porównaniu z innymi oddziałami w Polsce. Poszukiwani są również kandydaci, którzy nie mają doświadczenia i wiedzy z zakresu IT. Wystarczy, że znają języki obce, by mogli liczyć na elastyczną pracę, którą z łatwością pogodzić można z życiem prywatnym - firma zapewni im pakiet szkoleń. Ale Capgemini stawia też na wysoko wykwalifikowanych ekspertów w zakresie zarządzania infrastrukturą IT.
Pracownicy potrzebni od zaraz
W regionie bardzo dobrze rozwinęła się branża nowoczesnych usług dla biznesu
- mówi Marcin Nowak, dyrektor zarządzający w Capgemini oraz wiceprezes ABSL (ang. Association of Business Service Leaders in Poland).
Rozwój sektora biznesowego na Śląsku jest trwały. Jedno, na trzy centra biznesowe na Śląsku, obecne jest tutaj przynajmniej od 10 lat. To potwierdza, że inwestorzy są zadowoleni z działalności prowadzonej w naszym regionie i zachęca kolejnych inwestorów do tworzenia nowych centrów i kreowania tym samym kolejnych miejsc pracy. Już w tej chwili Aglomeracja Katowicka jest piątym ośrodkiem w Polsce pod względem zatrudnienia w sektorze (około 20 tys. osób) oraz liczby centrów usług (92)
- mówi Marcin Nowak.
Filolog specjalistą IT
Ze względu na charakter naszej działalności, w centrum w Katowicach zatrudniamy przede wszystkim osoby ze znajomością języków: niemieckiego, fińskiego, holenderskiego, francuskiego i angielskiego. Pracę znajdą u nas zatem nie tylko specjaliści IT, ale też osoby z wykształceniem humanistycznym: filolodzy, historycy, filozofowie, pedagodzy. Umożliwiamy im przekwalifikowanie się i zdobywanie kompetencji, które pozwolą im stać się specjalistami i analizować strukturę i sposób działania naszych klientów, czyli dużych i średnich przedsiębiorstw, a potem proponować rozwiązania, które pozwalają usprawnić działanie tych firm. Warunkiem zatrudnienia jest jednak dobra znajomość danego języka obcego
- mówi Monika Chajdacka z Capgemini.
Praca szyta na miarę
Zauważyliśmy tę potrzebę. Kandydaci coraz częściej ją wyrażają. Capgemini oferuje zatem możliwość pracy zdalnej osobom, które zechcą podjąć zatrudnienie na stanowisku doradcy klienta (Customer Service Advisor), posługującym się językiem niemieckim, niderlandzkim lub fińskim. Po wstępnym przeszkoleniu nowych pracowników w trybie stacjonarnym w Katowicach, Krakowie lub Opolu, umożliwiamy wykonywanie pracy w pełnym wymiarze godzin zupełnie zdalnie, w miejscu zamieszkania. W biurze pracownik pojawia się z reguły kilka dni w tygodniu
- wyjaśnia Monika Chajdacka.
O zaletach pracy zdalnej mówi Jerzy Kubis, pracujący zdalnie od dwóch lat w Capgemini na stanowisku Change Manager.
Charakter mojej pracy nie wymaga obecności w siedzibie firmy. Pracujemy w grupie, która zdalnie wspiera klienta. Nasz zespół, to nie tylko Polacy. To również koledzy z Niemiec czy Indii. Codzienne spotkania w biurze byłyby i tak niemożliwe, więc – gdy jest potrzeba – spotykamy się w wirtualnym pokoju telekonferencyjnym, by wspólnie rozwiązać problemy techniczne, czy porozmawiać o bieżących zagadnieniach. Moimi narzędziami pracy są więc komputer i internet. Rzadko bywam w naszym biurze, bo preferuję spokój i widzę, że dużo efektywniej pracuję w pełnej ciszy i skupieniu, gdy nic mnie nie rozprasza. Mniej więcej połowa mojego polskiego zespołu pracuje z domu, są jednak też takie osoby, które chętniej pracują w siedzibie firmy. Praca zdalna pozwala mi też na oszczędność czasu, który mogę poświęcić na swoje zainteresowania lub prywatne obowiązki, a także minimalizuje koszty dojazdu do pracy.
- Jerzy Kubis.
O Capgemini
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.