Zwinność w biznesie to dzisiaj już nie opcja, ale konieczność. By podnieść efektywność pracy, w duchu Agile mają działać nie tylko same zespoły, ale także ci, którzy korzystają z ich usług. A to z kolei rodzi nowe pytania: jak skalować Agile i jak włączać do zwinnej współpracy klientów? Odpowiedzi mają konsultanci Capgemini.
Framework dla konsultantów
Istnieją dobre praktyki, które sprawdzają się lepiej niż inne. Scrum ewoluuje samoistnie, ale widzimy, że co roku pojawiają się nowe metody i nowe tendencje, dlatego jako ramy chcemy uchwycić te doświadczenia i usprawnić skalowanie podejścia agile w organizacjach. Capgemini podąża za Agile i zachęca do zwinności swoich klientów. Potrzeby ich konsumentów zmieniają się często i w każdej chwili może dojść do przełomowych zmian.
Stijn Follet, Agile Coach w Capgemini Belgium
Klient to zbiór interesariuszy. Istotne jest, kto ma być obsłużony za pomocą naszego rozwiązania. To, co nam pomaga w projektowaniu oprogramowania, to tworzenie person i myślenie jak użytkownik. Przyświeca nam przede wszystkim cel, jakim jest użyteczność oraz prostota. Na pewno pomaga nowocześnie opracowany design. I oczywiście zwinne ramy współpracy.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
Nauka zwinności przy robieniu pizzy
Ostatnio robiliśmy to w formie Kanban Pizzy, czyli metaforycznego procesu wspólnego robienia oprogramowania. Takie działanie z klientem się sprawdza i wprowadza dobrą „higienę” współpracy.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
Nawiguje nas scrum i jego trzy filary: transparentność, regularna inspekcja (codzienna, tygodniowa i kwartalna) i adaptacja, kiedy podejmujemy decyzje. Ważne są też systematyczne spotkania. Zdarzenia, w których uczestniczy klient, to zwykle: sprint planning (planowanie sprintu, czyli krótkiej jednostki czasu, wynoszącej zwykle dwa tygodnie) i sprint review, czyli podsumowanie i przegląd rezultatów pracy. W przypadku, gdy klient nie uczestniczy w spotkaniach z zespołem lub nie wspiera go na co dzień, pojawia się dystans i bariery we współpracy, a w ślad za nimi ‒ nieporozumienia.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
W naszym przypadku zastosowany jest Scaled Agile Framework (SAFe), który z perspektywy mniejszych projektów generuje pewien nadmiar organizacyjny, lecz z punktu widzenia naprawdę dużych projektów, tworzonych w modelu multi-vendor, jest lepszym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że pewne procesy są już tam zdefiniowane od samego początku i nowe zespoły nie muszą na nowo odkrywać metod współpracy.. Ma to duże znaczenie w przypadku wielu dostawców pracujących wspólnie dla jednego klienta.
Tomasz Stępnik, Scrum Master w Capgemini Polska
Transparentność w praktyce
Problematyczne bywają właściwe zrozumienie specyfikacji czy wyjście poza ramy kontraktu. Wtedy wspólnie szukamy rozwiązania, na przykład negocjując zakres prac lub ich cenę. To, co powinno się zrobić, to od początku antycypować problemy, zgodnie z zasadą „fail fast”, wczesnego popełnienia błędu i wyciągnięcia wniosków, czyli eksperymentowania. Zorganizowaliśmy pilnie spotkanie kick off, w czasie którego potencjalne problemy zostały przedstawione klientowi, w duchu odważnego podejścia „bierzemy to na klatę”.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
Efekt był taki, że tak dopracowaliśmy współpracę w zespole i dzięki temu był to jeden z najlepszych projektów wdrożeniowych, w jakim uczestniczyłem.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
Samodoskonalący się zespół
Masz zespół inteligentnych ludzi i powinieneś go motywować, i pozwolić ludziom myśleć o nowych rozwiązaniach. Efektem ma być zespół grający razem, jako jedna drużyna. Nawet, gdy jego członkowie nie przebywają fizycznie w jednym pomieszczeniu. Wtedy szczególnie ważna staje się komunikacja.
Stijn Follet, Agile Coach w Capgemini Belgium
Aspekt komunikacji podczas realizowania projektów jest niedoceniany. Musimy się często widzieć, najlepiej twarzą w twarz. Warto zadawać klientowi pytanie: „czy możemy popracować u Was w biurze?”. Z drugiej strony unikamy bezproduktywnych meetingów, półgodzinnych dyskusji i omawiania wszystkich zmian.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
Największą trudnością jest komunikacja pomiędzy tak dużą liczbą zespołów. Nie ułatwiają jej lokalizacje zespołów na trzech kontynentach, strefy czasowe oraz różnice kulturowe.
Tomasz Stępnik, Scrum Master w Capgemini Polska
Przy odpowiednim dobraniu sposobów komunikacji i metod organizacji pracy cztery strefy czasowe mogą stać się bardzo pomocne, ponieważ proces produkcyjny trwa wtedy prawie całą dobę. Różnice kulturowe, natomiast, przy właściwym zbudowaniu zespołów i doborze zadań, mogą doprowadzić do efektu synergii. Jest jeszcze jeden ważny aspekt charakterystyczny dla praktycznie wszystkich dużych projektów – zależności pomiędzy zespołami. Nie da się tego uniknąć, ale z biegiem czasu właściwie ułożona współpraca na linii zespół – biznes skutkuje lepszą jakością tworzonych wymagań.
Tomasz Stępnik, Scrum Master w Capgemini Polska
Przez taki komunikat tracisz motywację zespołu. W spornych sytuacjach trzeba rozdzielić problemy techniczne i biznesowe. Trzeba znaleźć rozwiązanie oparte na dialogu, które pasuje wszystkim, ale zawsze w duchu chronienia zespołu.
Łukasz Stilger, Project Manager oraz Agile Facilitator w Capgemini Polska
Jest to zespół, w którym mam poczucie, że mogę przyjść z własnymi rozwiązaniami. Gdzie jestem ceniony jako osoba i ponieważ tak jest, to jestem zmotywowany i pracuję w sposób optymalny, używając swojego mózgu i kreatywności.
Stijn Follet, Agile Coach w Capgemini Belgium
O Capgemini
Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnianie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform.
Capgemini Software Solutions Center
Software Solutions Center to centrum rozwoju oprogramowania i usług informatycznych Capgemini specjalizujące się w rozwiązaniach IT dla znanych na całym świecie firm. Pracujemy dla klientów branży motoryzacyjnej, logistycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, a także sektora publicznego i energetyki. Są to bardzo znane na świecie marki, a często również spółki wysoko notowane na giełdach papierów wartościowych w swoich krajach. Tworzymy rozwiązania IT dla klientów z Niemiec oraz USA, zatem pracę u nas znajdą specjaliści IT znający język niemiecki lub angielski. Nasze biura mieszczą się we Wrocławiu oraz w Poznaniu.
Więcej na stronie: www.capgemini.com. People matter, results count.