Według World Payments Report Capgemini i BNP Paribas 2018, w perspektywie 5-letniej do 2021 roku liczba transakcji bezgotówkowych globalnie będzie rosła w tempie 12,7% (średnia roczna stopa wzrostu), podczas gdy we wszystkich krajach rozwijających się wzrost ten wyniesie 21,6%, a na dojrzałych europejskich rynkach jedynie ok. 6,8%. Motorem takiego silnego wzrostu są innowacje technologiczne. Instytucje finansowe napotykają jednak wiele przeszkód związanych ze współpracą pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami branży oraz regulacjami prawnymi.
Nowa rola banków
Być może banki będą musiały ugiąć się pod presją rynku. Mają one przede wszystkim potencjał do kształtowania innowacyjnych systemów płatności bezgotówkowych – są dużymi graczami w sektorze płatniczym i mają świetne wyniki we wdrażaniu nowych technologii. Efektywne mariaże z sektorem FinTech umożliwią im tworzenie nowych źródeł dochodów.
Daniel Jarzęcki, Transformation Director w Capgemini
(Prawne) Blokady innowacji
Gotówka wciąż żywa
W Polsce, mimo pojawiających się kolejnych form płatności, wolumen gotówki w obiegu jest większy niż przed kilkoma laty. Rośnie rynek, konsumpcja i co za tym idzie, ilość pieniądza na rynku, a proporcjonalnie do tego ilość gotówki. Nowe technologie, jak płatności mobilne, są jedynie formą płatności elektronicznych - jest to bardziej ułatwienie z punktu widzenia doświadczenia użytkownika niż zupełnie nowa droga na rynku płatniczym.
Michał Strzyczkowski, Prezes Diebold Nixdorf
Kluczowa współpraca
Metodologia World Payments Report 2018
The World Payments Report 2018 jest oparty na wynikach ankiety internetowej oraz serii wywiadów z menadżerami banków i instytucji niebankowych. Inauguruje również publikację pierwszej oceny "Payments Open Banking Assessment", w której dokonano przeglądu stanu otwartej bankowości w 16 krajach z punktu widzenia usług płatniczych.
O Capgemini
Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w 40 krajach. Grupa odnotowała globalny przychód na poziomie 12,8 mld EUR.
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.