Artificial Intelligence (AI) to gorący temat, który rozbudza wyobraźnię. AI ciekawi, ale może budzić też lęk przed nieznanym – robotami, które mają szansę w przyszłości zawładnąć światem. Jednak za każdą technologią zawsze stoją ludzie. To ich wiedza i doświadczenie z zakresu data science czy machine learning ułatwiają nam codziennie korzystanie m.in. z popularnych serwisów takich jak YouTube, Pracuj.pl, AirBnB, Twitter, Allegro, Instagram czy Facebook - co “badacz danych” ma z nimi wspólnego? Przyglądamy się kim tak naprawdę jest data scientist, czym się zajmuje i jak można nim zostać.
Data scientist, czyli kto
Data scientist to nie tylko specjalista od analizy danych z mocnymi kompetencjami programistycznymi i testowania kodu. Na rynku pracy liczą się także kompetencje miękkie, takie jak empatia, zrozumienie potrzeb klientów biznesowych i wysokie umiejętności komunikacyjne, które pomogą wyjaśnić zastosowane rozwiązania osobom bez przygotowania technicznego. Zastosowane modele są często na tyle skomplikowane, że nie jest łatwo przekonać osoby, które podejmują ostateczną decyzję o wdrożeniu danego algorytmu, że będzie to decyzja dobra. Kolejną ważną cechą specjalisty od data science jest cierpliwość. Proces uczenia algorytmów może trwać bardzo długo, nawet na najszybszych komputerach i musi być wielokrotnie powtarzany aż do uzyskania zadowalającego efektu.
dr inż. Piotr Szajowski, Data Scientist z wrocławskiego biura Capgemini Polska
Badacze danych poszukiwani
Data Science to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź branży IT, co doskonale pokazały ostatnie miesiące. Jeszcze na początku 2019 roku na naszym portalu widniało zaledwie kilkanaście ogłoszeń z kategorii "Data", natomiast obecnie jest to blisko 50 ofert z całej Polski. Wraz ze wzrostem ilości ogłoszeń wzrosła również ilość kandydatów aplikujących na poszczególne stanowiska. Porównując początek roku z aktualną sytuacją zanotowaliśmy niemal 5-krotny wzrost średniej ilości aplikacji na każde stanowisko.
Michał Szum, Customer Care Team Leader w JustJoinIt
Kogo najczęściej poszukują pracodawcy?
Najchętniej poszukiwani są Data Scientists oraz Analitycy Biznesowi, którzy niekoniecznie muszą znać jakąkolwiek z technologii programowania, a jeżeli już pojawia się ona w wymaganiach, to najczęściej pada na SQL oraz Python. Co kluczowe dla tego typu stanowisk, to przede wszystkim umiejętność analitycznego myślenia, znajomość zagadnień statystycznych czy rozumienie, jakich informacji mogą udzielić duże zbiory danych, czyli big data.
Michał Szum, Customer Care Team Leader w JustJoinIt
Jakie projekty wspiera data scientist
Każde odstępstwo od normalnego działania systemów może oznaczać przestoje, złą jakość produktów, utratę cennych danych, utratę reputacji i inne, zwykle niemiłe konsekwencje. Automatyczne wykrywanie anomalii w działaniu systemów jest więc gorącym tematem i w naszym zespole nieustannie ktoś nad tego typu zagadnieniami pracuje. Przydają się tu zarówno metody znane z tradycyjnych obszarów statystyki matematycznej, jak i względnie nowe, opracowane w ostatnich latach modele oparte na sieciach neuronowych.
Marcin Stachowiak, Artificial Intelligence Development Lead w Capgemini Polska
O Capgemini
Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań, oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. Jest to wielokulturowa firma, licząca ponad 200 000 pracowników, zatrudnionych w 40 krajach. Grupa odnotowała w 2018 roku światowy przychód na poziomie 13,2 mld EUR.
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.