Sztuczna inteligencja w natarciu: uzbrojona w algorytmy, wielkie bazy danych i boty szturmuje świat HR. Może ona znacząco usprawnić wiele procesów i odciążyć pracowników działów HR. Jak pokazuje przykład firmy Syngenta, nowe technologie mogą obniżyć nakłady potrzebne na zarządzanie procesami kadrowymi nawet o 30 proc.
Transformacja cyfrowa dotyka wszystkich dziedzin gospodarki i to zjawisko postępuje coraz szybciej. Obserwujemy dużą dynamikę zmian na rynku światowym w dziedzinie automatyzacji, robotyzacji i digitalizacji, w tym również w obszarze transformacji cyfrowej procesów kadrowych. Obecnie, przy użyciu nowych technologii, firmy są w stanie skonsolidować wiele funkcji i procesów HR, a wprowadzenie coraz bardziej spersonalizowanych narzędzi cyfrowych uwalnia czas pracowników i pozwala lepiej zarządzać zasobami ludzkimi.
Anna Pasternak, Global Business Services Manager and Transformation Lead w Capgemini Polska
Standaryzacja kluczem do sukcesu
Innym atutem jest szybki dostęp, w każdej chwili i z każdego miejsca, do informacji kadrowych w czasie rzeczywistym. W przypadku osób zatrudnionych, bardzo usprawnia to obsługę wniosków urlopowych, delegacji, zwolnień lekarskich, ułatwia przepływ wszelkich dokumentów i informacji, oraz wspiera komunikację. Natomiast w przypadku kandydatów do pracy – skraca czas procesu rekrutacji i przepływ dokumentów przy zatrudnieniu. Automatyzacja procesów HR znacznie redukuje czas poświęcony na administrowanie zasobami ludzkimi, zwiększa dokładność i efektywność operacji kadrowych.
Anna Pasternak, Global Business Services Manager and Transformation Lead w Capgemini Polska
Sztuczna inteligencja pomoże działom HR
Jest wiele rozwiązań ułatwiających pracę pracownikom HR. Należą do nich wszystkie systemy pozwalające na tzw. samoobsługę, które odciążają od żmudnego wprowadzania dużej ilości danych cały zespół HR, rozkładając tę pracę na poszczególnych pracowników. Przyspiesza to wprowadzanie zmian, redukuje czas po stronie kadr, potrzebny do uwzględnienia zmian w systemie płac, ale też zmniejsza możliwość błędu przy wprowadzaniu danych i gwarantuje ich poprawność w systemie.
Magdalena Klempka, Digital Employee Operations Global Command Centre Manager w Capgemini Polska
Po pomoc do bota
Kolejnym dużym usprawnieniem dla pracowników HR jest wprowadzenie bazy wiedzy i tak zwanego poziomu 0, co pozwala zredukować proste pytania od pracowników, typu „jak to zrobić”, nawet o 40%, a przy dodatkowym zintegrowaniu bazy wiedzy z funkcją chatbota lub wirtualnego asystenta – redukcja czasu jest naprawdę znacząca.
Magdalena Klempka, Digital Employee Operations Global Command Centre Manager w Capgemini Polska
Z pomocą wirtualnych asystentów Adama i Ewy pracownik znajdzie wszystkie instrukcje do zadań, również tych związanych z procesami kadrowymi. W ten sposób uwalniamy naszych specjalistów HR od żmudnych obowiązków, przez co swój czas i energię mogą skierować na strategiczne projekty wymagające większej kreatywności.
Magdalena Klempka, Digital Employee Operations Global Command Centre Manager w Capgemini Polska
Syngenta stawia na chmurę i automatyzację
O Capgemini
Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań, oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. Jest to wielokulturowa firma, licząca ponad 200 000 pracowników, zatrudnionych w 40 krajach. Grupa odnotowała w 2018 roku światowy przychód na poziomie 13,2 mld EUR.
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.