Rozwój sektora usług biznesowych w Katowicach znacząco wpłynął na zmianę krajobrazu na tutejszym rynku pracy, kreując zapotrzebowanie na nowe stanowiska i zawody, które jeszcze kilka lat temu nie były tutaj poszukiwane. Według danych ABSL, pracodawcy sektora z regionu zatrudniają dziś około 25 000 osób, z czego połowa to specjaliści IT, i mówią wprost o swoich planach rekrutacyjnych na 2020 rok. Kto ma szansę na nową pracę?
Poszukiwany/poszukiwana - specjaliści IT
W Capgemini mogą rozpocząć pracę eksperci, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę w IT, u nas nauczą się nie tylko solidnych podstaw, ale będą też mieli okazję do rozwijania swoich umiejętności w takich obszarach jak chmura, boty czy uczenie maszynowe. W marcu 2020 roku otwieramy nowy projekt dla wyjątkowego klienta, dla którego będziemy świadczyć kompleksową obsługę zarówno serwisu infrastruktury, jak i bezpieczeństwa sieciowego. Poszukujemy 50 ekspertów z obszarów: Vmware, Microsoft, Oracle, SQL, Linux. Ponadto w tym roku w Capgemini będziemy poszukiwać także programistów, architektów i developerów IT. A wszędzie tam, gdzie pracuje się z danymi w sieci, potrzebni będą eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa. W Capgemini zauważamy rosnące zapotrzebowanie na ekspertów z obszaru sztucznej inteligencji, automatyzacji, robotyki i uczenia maszynowego. Są to kierunki, w których warto się specjalizować i podejmować wyzwania w nowych zawodach, takich jak: architekt sztucznej inteligencji, inżynier oprogramowania AI, inżynier uczenia maszynowego. Ścieżki rozwoju w tym obszarze stale się rozwijają, zakładamy, że w całym śląskim zespole Capgemini przybędzie w tym roku w sumie 200 nowych specjalistów, których stopniowo będziemy lokować w nowym biurowcu Face2Face Business Campus przy Chorzowskiej, gdzie z czasem skonsolidujemy wszystkie nasze katowickie biura.
Monika Chajdacka, dyrektor HR w Cloud Infrastructure Services Capgemini Polska
W 2019, aż 15% ogłoszeń o pracę na Pracuj.pl było kierowanych do specjalistów IT, co daje ponad 82 tysiące ofert. Co ciekawe, to jedyna branża, w której odnotowaliśmy wzrost liczby ogłoszeń w stosunku do 2018 roku. Dane te pokazują, że rynek pracy IT stabilizuje się na bardzo wysokim poziomie. Utrzymuje się duże zainteresowanie kandydatami i wysoka aktywność rekrutacyjna firm. Większość z nowo powstających zawodów będzie związanych z kompetencjami cyfrowymi. Jednak mocniej niż znajomość np. języków programowania czy obsługi maszyn, na przyszłość pracy wpływać będzie umiejętność dostosowania się do nowego środowiska zawodowego. Będzie też rosła rola osób o wysoko rozwiniętych kompetencjach miękkich, zdolnych do pracy w zespole i wymiany wiedzy z innymi profesjonalistami.
Aleksandra Skwarska, starszy specjalista ds. PR i CSR, Pracuj.pl
Języki obce i kompetencje miękkie podbijają stawkę
Ważnym czynnikiem zatrudnienia jest u nas od lat znajomość języków obcych. To jej poziom często determinuje, czy kandydat przejdzie z sukcesem proces rekrutacji. Na polskim rynku dobra znajomość angielskiego to absolutna podstawa. Niezwykle ceniona wśród specjalistów i ekspertów różnych dziedzin jest również znajomość drugiego języka obcego, a poligloci są na wagę złota. W 2020 roku kładziemy szczególny nacisk na poszukiwanie pracowników z językiem niemieckim, francuskim, niderlandzkim i hiszpańskim. Kandydaci z tak niszowymi językami jak fiński czy szwedzki są również zawsze mile widziani.
Dominika Nawrocka, Brand Communication & CSR Manager, Capgemini Polska
Zjawiska zachodzące na dzisiejszym rynku pracy pokazują, że eksperci przyszłości będą wielokrotnie zmieniać obszary zawodowe, czy zespoły, dlatego kluczowa stanie się umiejętność szybkiej adaptacji i owocnej współpracy w nowych grupach i przy nowych projektach. Warto więc inwestować w rozwój miękkich kompetencji w połączeniu z umiejętnościami językowymi, technicznymi i wiedzą o technologiach.
Dominika Nawrocka, Brand Communication & CSR Manager, Capgemini Polska