W najbliższych pięciu latach prawie połowa fabryk motoryzacyjnych stanie się inteligentna. Jest to szansa na wzrost produktywności wynoszący 160 mld dol. Wdrożeniom technologicznym muszą jednak towarzyszyć równie imponujące inwestycje w umiejętności pracowników, aby udało się zrealizować te plany – wynika z raportu Capgemini o automatyzacji w przemyśle automotive.
Motoryzacja na pole position
Nie wystarczy zbudować nowoczesny zakład produkcyjny i wyposażyć go w urządzenia połączone z Internetem. O inteligencji fabryki świadczy oprogramowanie, integrujące zarówno maszyny i sprzęt, jak i procesy biznesowe. Niemniej w centrum obserwowanego obecnie przełomu stoi pracownik z kompetencjami na miarę czwartej rewolucji przemysłowej
Andrzej Zych, ekspert nowych technologii i zarządzający architekturą IT w Capgemini Polska
Więcej niż IT
Choć transformacja cyfrowa jest konieczna, sama w sobie nie zapewni ona przedsiębiorstwu przewagi konkurencyjnej. Potrzebna jest równowaga między nowymi technologiami, efektywnym wykorzystaniem atutów zatrudnionych i edukacją pracowników. To oni w końcu wdrażają procesy automatyzacyjne i są ich beneficjentami. Bez zadbania o dobre przygotowanie zespołu, transformacja cyfrowa w żadnej branży nie ma szans powodzenia.
Andrzej Zych, ekspert nowych technologii i zarządzający architekturą IT w Capgemini Polska