Ponieważ zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych rosną, raport Capgemini wzywa do opracowania realistycznych, przystępnych cenowo planów przyspieszenia transformacji energetycznej w oparciu o metody naukowe i dokładne dane. Wszystko po to, by zmierzyć trajektorie zerowe netto firm i wywrzeć rzeczywisty wpływ na środowisko. Branża energetyczna stoi przed wyzwaniem: sprostanie długoterminowym zobowiązaniom do redukcji emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym znalezieniu równowagi między spełnianiem oczekiwań interesariuszy, dostarczaniem energii w przystępnych cenach i zapewnieniem ciągłości biznesowej.
Rynki energii elektrycznej są na rekordowo wysokich poziomach, co jest związane z utrzymującym się popytem, niższymi marżami mocy wytwórczych, wysokimi cenami gazu oraz – w Europie – wysokimi cenami emisji dwutlenku węgla. Podaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła, podczas gdy koszty energii odnawialnej nadal spadały w 2020 r.: moce wytwórcze energii słonecznej i wiatrowej wzrosły w ubiegłym roku, stanowiąc 10 proc. rynku wytwarzania energii elektrycznej. Tendencja spadkowa kosztów może się odwrócić w nadchodzących latach, wraz ze wzrostem cen metali, sprzętu i transportu, a także stóp procentowych.
Rosnąca dynamika wokół zielonego wodoru, może doprowadzić do dekarbonizacji dodatkowych 15 proc. światowej gospodarki. Zielony wodór jest kosztowny, około trzy razy droższy niż wodór z paliw kopalnych, jednak zmniejszenie kosztów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych może doprowadzić do parytetu.
Dekarbonizacja u źródła
Konkurencja na rynkach detalicznych energii elektrycznej i gazu w dużej mierze odżyła na początku 2021 r., jednak obecnie wysokie ceny energii powodują konsolidacje. Podczas gdy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wykazały odporność finansową w 2020 r., gracze naftowi i gazowi ucierpieli bardziej, chociaż wielu z nich odzyskało już siły dzięki wyższemu popytowi i cenom ropy i gazu. Nacisk interesariuszy na główne firmy naftowe i gazowe przyspieszył ich dywersyfikację w kierunku energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii i e-mobilności oraz wzmocnił ich zobowiązania do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, szczególnie wobec Europejskich Międzynarodowych Firm Naftowych (IOC).
Również gracze z sektora energetycznego i użyteczności publicznej szybko zmierzają do dekarbonizacji i wykorzystania obecnej transformacji energetycznej do opracowywania nowych modeli i odkrywania siebie na nowo poprzez cyfryzację i wykorzystanie technologii niskoemisyjnych. Wiele z nich próbuje znaleźć równowagę między spełnianiem oczekiwań interesariuszy a zapewnieniem transformacji biznesowej na konkurencyjnych rynkach.
Pandemia a transformacja energetyczna
Podczas gdy apel o czyste technologie, niezbędne dla transformacji energetycznej, zaczyna rosnąć na sile, należy pamiętać, że osiągnięcie tego oznacza nienarażanie bezpieczeństwa dostaw energii lub przystępności cenowej energii. Wpływ COVID-19 był ważny. Jednak, co widoczne było w pierwszej połowie 2021 r., pandemia nie doprowadziła do trwałego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zgodnego z celem globalnego ocieplenia o 1,5°C na 2100 r. Należy zwielokrotnić wysiłki na rzecz wdrażania technologii niskoemisyjnych, zwiększenia magazynowania stacjonarnego i wzrostu elektryfikacji. Ważne jest, aby oceniać zrównoważony charakter wytwarzania energii elektrycznej, przechowywania baterii i produkcji wodoru na przestrzeni ich cyklu życia. Odnawialne źródła energii zmieniły wskaźniki pomiaru i potrzebne są nowe. Trajektorie zerowe netto dla globalnych firm muszą opierać się na niepodważalnych naukowych metodach pomiarowych i dokładnych danych. Dostęp do energii staje się dzisiaj wyzwaniem społecznym: przemysł i rządy muszą znaleźć równowagę między dekarbonizacją a zapewnieniem, że globalne potrzeby energetyczne pozostaną dostępne dla wszystkich.
- W związku z zaistniałą sytuacją, najwyższym priorytetem Capgemini jest obniżenie emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć neutralność węglową nie później niż do 2025 r., a wszelkie emisje resztkowe będą kompensowane przez wysokiej jakości system redukcji emisji dwutlenku węgla. Redukcja emisji zostaje również rozszerzona na cały łańcuch dostaw przedsiębiorstwa. Strategia Capgemini obejmuje takie elementy, jak skoncentrowanie się na nowych metodach pracy, wprowadzenie nowych programów, w tym rozwój floty samochodów hybrydowych i elektrycznych, oraz współpraca z dostawcami w celu zmniejszenia emisji CO2 w łańcuchu dostaw. Capgemini będzie również wykorzystywać wyłącznie energię odnawialną w 100 proc., w ramach wszelkich działań w całej Grupie. W ramach wspólnej realizacji strategii Net Zero Capgemini, w 2021 roku podpisaliśmy zrewidowaną Politykę Środowiskową dla Capgemini Polska. Dokument ten potwierdza nasze zobowiązanie do ciągłego doskonalenia działań w zakresie zarządzania wpływem środowiskowym – mówi Elżbieta Sieniawska, CSR Country Lead w Capgemini Polska.
Ponieważ zużycie energii i emisje gazów cieplarnianych ponownie rosną, potrzebne są realistyczne i przystępne plany przyspieszające transformację energetyczną. Ograniczenie trajektorii zmiany klimatu wymaga zmiany podejścia do inwestycji, a także rozważenia właściwej równowagi między inwestycjami a wymiernymi rezultatami. Każda inwestycja musi prowadzić do zmniejszenia emisji. Potrzebne są teraz znacznie większe inwestycje w niskoemisyjne wytwarzanie energii, jeśli mamy sprostać zarówno wzrostowi elektryfikacji, a jednocześnie dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej.
Wytyczne energetyczne ekspertów
Eksperci Capgemini opracowali zalecenia dotyczące realizacji celów związanych ze zmianami klimatu przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii i przystępności cenowej dla obywateli:
- Ustalenie ambitnych, ale realistycznych planów transformacji energetycznej, z uwzględnieniem czasu adaptacji społeczeństw, ich przemysłu i stylu życia ich populacji.
- Przyspieszenie badań w zakresie technologii niskoemisyjnych (słoneczna, wiatrowa, baterie elektryczne, zielony wodór) oraz zmniejszenie przeszkód administracyjnych przy budowie instalacji odnawialnych.
- Mierzenie efektów podjętych działań. Instytucje finansowe powinny zdefiniować wystandaryzowane kryteria pozafinansowe, co umożliwi porównanie wysiłków podejmowanych przez firmy.
- Zwrócenie szczególnej uwagi na cyberbezpieczeństwo. Potrzebne są inteligentniejsze systemy, w szczególności inteligentniejsze sieci elektryczne, aby dostosować się do dużej części odnawialnych źródeł energii. Wiąże się to jednak ze zwiększonym ryzykiem cyberbezpieczeństwa, ponieważ coraz więcej urządzeń zostaje podłączonych do sieci.
- Wdrożenie działań adaptacyjnych w celu radzenia sobie z opóźnieniami w osiąganiu celów klimatycznych.
Metodologia
The World Energy Markets Observatory to coroczna publikacja Capgemini, która monitoruje główne wskaźniki rynków energii elektrycznej i gazu w Ameryce Północnej, Europie, Azji (w tym w Chinach i Indiach) oraz Australii. Wydanie 23, które zostało opracowane głównie na podstawie danych publicznych w połączeniu z wiedzą ekspercką Capgemini w sektorze energetycznym, odnosi się do danych z 2020 roku jako pierwszej połowy 2021 roku. Specjalną wiedzę na temat regulacji i zachowań klientów oraz danych rynkowych dostarczyły badania zespoły w De Pardieu Brocas Maffei, VaasaETT i Enerdata.