Aż 85 proc. przedstawicieli organizacji pozarządowych twierdzi, że nowe technologie są w stanie zapewnić sukces ich działaniom. Jednocześnie 93 proc. z nich uważa, że brak personelu informatycznego lub technicznego utrudnia wdrożenie w organizacjach nowych technologii1. W obliczu niedoboru kompetencji technologicznych, organizacje non-profit skupiają się na wykonywaniu zadań oddolnie, a bez możliwości wdrożenia automatyzacji niektórych procesów, niosą pomoc własnoręcznie. Dla tego rodzaju instytucji kluczowe i zarazem naturalne jest więc nawiązywanie współpracy z wolontariuszami - to właśnie pozyskanie takich zespołów jest jednym z priorytetów dla osób zarządzających fundacjami. Innowacyjne rozwiązania mogą więc przyjść z zewnątrz – niekoniecznie wiążąc się z inwestycją dużego kapitału.
85 proc. spośród badanych organizacji charytatywnych wierzy, że technologia może pomóc wolontariuszom w sprawniejszym wykonywaniu wielu zadań, które wykonywane ręcznie pochłaniają zwykle dużo czasu, jaki można poświęcić na wykonywanie kolejnych istotnych czynności2. Rozwiązania technologiczne mogą z jednej strony pomóc fundacjom w przeprowadzaniu rekrutacji czy planowaniu pracy zatrudnionych już osób, a z drugiej mogą stać się dla wolontariuszy sposobem na odciążenie ich poprzez zautomatyzowanie najbardziej czasochłonnych i mechanicznych czynności. Dostrzegając ten problem, firma Capgemini postanowiła podjąć się inicjatywy, która ma na celu pomoc wolontariuszom w ich codziennej pracy.
- W odpowiedzi na wyzwanie, z jakim mierzą się dziś organizacje pozarządowe, postanowiliśmy zaangażować w pomoc potrzebującym osoby posiadające umiejętności technologiczne. Organizowany przez nas hackaton pod nazwą HelpHack ma na celu opracowanie rozwiązań z zakresu nowych technologii, które mogą pomóc rozwiązać problemy, z jakimi spotykają się organizacje non-profit. Mamy świadomość, że taka potrzeba istnieje, a budżety, które należałoby poświęcić na wynagrodzenie dla zespołów specjalistów tworzących innowacyjne rozwiązania często nie mogą być priorytetem dla fundacji. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować wydarzenie, które ma na ten problem odpowiedzieć. Zachęcamy młodych, zdolnych specjalistów do stworzenia rozwiązania pomagającego wolontariuszom, ułatwiającego i usprawniającego ich pracę – mówi Mateusz Sławiński, Talent Acqusition Manager w polskim oddziale Capgemini Engineering.
Zwycięskie projekty zostaną przekazane do fundacji, która uzna, że dane rozwiązanie będzie dla niej przydatne. Jednak to od uczestników będzie zależało, jakie rozwiązanie stworzą i jak wpłynie ono na czynienie dobra. Konkurs ma być jednak atrakcyjny nie tylko dla samych fundacji, które finalnie będą mogły skorzystać z tworzonych idei i narzędzi, ale i dla samych uczestników – nagrodą dla całego zespołu, który zaproponuje najlepsze z rozwiązań i zwycięży w hackatonie, będzie 6-dniowy wyjazd do Lizbony. W trakcie podbytu w Portugalii, zwycięska drużyna weźmie udział w jednej z największych i najbardziej popularnych technologicznych konferencji światowego formatu – „Web Summit”. Kryteria wyboru nagrodzonych projektów będą dwojakie: nasze jury będzie oceniało w 20 proc. pomysł, a w 80 proc. rozwiązanie technologiczne.
Technologia sięga tam, gdzie człowiek nie dociera
Wykorzystanie dronów do mapowania obszarów dotkniętych zniszczeniami, systemy komunikacyjne umożliwiające natychmiastowe wykonywanie połączeń do osób będących w potrzebie, platformy łączące wolontariuszy z organizacjami… możliwości wykorzystania technologii w służbie potrzebującym jest niezwykle wiele, a potrzeby stale rosną.
Wiele mówi się o transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Pandemia przyspieszyła trend digitalizacji rozmaitych organizacji, ale rzadko porusza się w tym kontekście temat organizacji non-profit, a to przecież niezwykle ważne. Rozwiązania technologiczne mogą wesprzeć te instytucje między innymi w skutecznym rekrutowaniu nowych wolontariuszy, czy w zarządzaniu działającymi już zespołami. Mają temu służyć specjalnie do tego utworzone platformy cyfrowe do zarządzania wolontariatem.
- Badania dostępne na rynku wskazują, że rzeczywiście tego rodzaju innowacje są w stanie zwiększyć wskaźnik konwersji w postaci rejestracji nowych wolontariuszy. Każda organizacja non-profit powinna dziś czerpać korzyści z najnowszych rozwiązań cyfrowych, po to by do realizować swoją misję. Dzięki innowacjom będą one miały możliwość przy mniejszych nakładach pracy zrealizować więcej zadań i inicjatyw na rzecz potrzebujących – i tu właśnie leży sens implementacji tych rozwiązań. Wierzymy, że dzięki tym nowym technologiom i nowemu sposobowi myślenia, instytucje dobroczynne będą miały szansę jeszcze skuteczniej zmieniać nasz świat na lepsze – mówi Mateusz Sławiński, Talent Acqusition Manager w polskim oddziale Capgemini Engineering.
HelpHack odbędzie się weekend 8-9 października w Katowicach. Podczas wydarzenia uczestnikom zostanie zapewnione wszystko, co niezbędne do wykonania zadania: bezpłatny dostęp do programów takich jak Azure, Amazon i Microsoft Cloud oraz wygodna przestrzeń do pracy i odpoczynku, wsparcie mentorów oraz kontakt z przedstawicielami firm współpracujących. Dla osób, które zechcą wziąć udział w hackatonie samodzielnie, organizator dobierze współuczestników, aby utworzył się zespół projektowy.
1 Nonprofit Trends Report, Salesforce, 2020
2 Nonprofit Trends Report, Salesforce, 2020