Na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnościami opowiada Elżbieta Sieniawska, CSR Lead w Capgemini
Nie mieliśmy punktu, w którym postanowiliśmy, że „od teraz będziemy zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami”. Jednak w pewnym momencie, w 2014 roku, kiedy okazało się, że tych osób jest już 40, stwierdziliśmy, że powinniśmy uporządkować nasze podejście ich zatrudniania, adaptacji i późniejszej pracy w firmie. Wspólnie z Fundacją Menedżerowie Jutra MOFFIN stworzyliśmy więc program „Win with Capgemini”, dzięki któremu skutecznie i w pełni włączamy osoby z niepełnosprawnościami w codzienną pracę poprzez, między innymi, odpowiednie dostosowanie stanowisk pracy oraz szkolenia skierowane do zespołu. Obecnie takich osób jest u nas prawie setka, czyli ponad 1% zatrudnionych w Capgemini Polska. Wobec takich kandydatów nie stosujemy żadnych dodatkowych kryteriów przyjęcia – nie zakładamy stworzenia zakładu pracy chronionej i nie zabiegamy o ludzi z orzeczeniem niepełnosprawności. Decydują zawsze kompetencje i jeśli taka osoba przejdzie pozytywnie proces rekrutacji, dobieramy odpowiednie adaptacje i technologie wspierające. Dla przykładu, zatrudniamy osoby niskiego wzrostu, poruszające się na wózku czy z niepełnosprawnością wzroku. Dla każdej z tych osób udogodnienia muszą być inne, dobieramy je indywidualnie.
Jedną z pierwszych osób zatrudnionych z niepełnosprawnością wzroku była Kamila. Dla jej szczególnych potrzeb wykonaliśmy audyt naszego biura. Po audycie zainstalowaliśmy m.in. głos w windach czy naklejki z alfabetem Braille’a, żeby ułatwić jej dotarcie do biurka. Biurko również stanęło w odpowiednim miejscu, przy przejściu, a naklejki pojawiły się też na szafkach w kuchni. Na stanowisku pracy zainstalowaliśmy screen reader, który przetwarza informacje znajdujące się na monitorze komputera i przekazuje je za pomocą syntezatora mowy. Przed przyjściem Kamili cały zespół został przeszkolony w zakresie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami również przez osobę niewidomą. Przekazaliśmy naszym pracownikom między innymi ważną wiedzę, że osoby niepełnosprawne funkcjonują w społeczeństwie tak samo jak wszyscy, potrzebują tylko rozmaitych udogodnień i likwidacji barier.
Dzięki programowi możemy przywracać na rynek pracy osoby, które chcą i mogą pracować wśród innych ludzi, ale ograniczają ich wymagania fizycznego dostosowania otoczenia. Adaptacja stanowiska pracy do tych wymagań jest pracochłonna, ale warta wysiłku.